poradnik

Zaklinacze przestrzeni: wady i zalety mieszkania na poddaszu

biuro_architektoniczne_poznań

W starych kamienicach na najwyższym piętrze wciąż są składziki lub strychy, które są adoptowane na mieszkania. Wielu ludzi marzy o życiu na poddaszu i z wielką chęcią wprowadziłoby się do takiego lokum. Jednak każde miejsce zamieszkania posiada plusy i minusy. Biuro architektoniczne Poznań easy project mówi, jakie ma

wady i zalety mieszkania na poddaszu.

biuro_architektoniczne_poznań

przestrzeń

Poddasze użytkowe charakteryzuje się nietuzinkowymi pomieszczeniami. Pierwszą trudność jaką napotka projektant będzie aranżacja wnętrz. Niskie ściany kolankowe, skosy dachu oraz słupy konstrukcyjne powodują, iż nie ma ogólnych szablonów na zagospodarowanie przestrzeni. Każde poddasze jest inne. Pokoje usytuowane tuż pod dachem są wyższe niż w normalnym mieszkaniu. Cechują się większymi przewiewami. Charakterystyczne skosy wprowadzają niecodzienny klimat, a powierzchnia pod nimi nie jest wliczana w cenę metrażu. Biuro architektoniczne Poznań informuje, że niestety w takim mieszkaniu wzrastają koszty części mebli, które trzeba zamówić na wymiar.

biuro_architektoniczne_poznań

cisza

Walorem mieszkania na poddaszu jest brak sąsiada z góry. Pewne jest, że nikt nie będzie stukał stepując w drewniakach. Biuro architektoniczne Poznań przypomina, że zimą sąsiedzi również ogrzewają swoje mieszkania, co ma wpływ na zachowanie ciepła w naszym domu. Pomieszczenia na poddaszu są usytuowane wysoko ponad ulicami. Gwarancją jest to, że na wyższe kondygnacje nie będą docierały z ulicy żadne dźwięki. Nieznośnym hałasem może okazać się deszcz, zwłaszcza gdy poszycie dachu wykonane jest z blachodachówki.

biuro_architektoniczne_poznań

oświetlenie

Jeśli w połaci dachu są duże okna, mamy gwarancję, że poddasze będzie bardzo dobrze oświetlone. Będzie miało to duży wpływ na mieszkanie w zależności od pory roku. Latem, gdy wzrośnie temperatura, niezbędna okaże się klimatyzacja. Zimą zaś może wdzierać się przez mostki termiczne niepożądany chłód. Biuro architektoniczne Poznań przypomina, że podczas ulewy trzeba pamiętać o zamykaniu okien dachowych, ponieważ mogą pojawić się zacieki. Pomimo tych wad przeszklenia w dachu wprowadzają niesamowitą atmosferę. Tylko w takim mieszkaniu można podziwiać panoramę miasta, zachód słońca, a nocą liczne gwiazdozbiory.

biuro_architektoniczne_poznań

dla kogo?

Mieszkanie na poddaszu nie jest niestety przewidziane dla każdego. Biuro architektoniczne Poznań sugeruje, by w pokojach na najwyższej kondygnacji mieszkali ludzie młodzi. Często do takich pomieszczeń nie ma dostępu windą, a liczne schody mogą okazać się zbyt dużą barierą do pokonania dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Miłośnicy psów będą zaś mieli wyrobioną kondycję, przez regularne spacery i codzienną wspinaczkę. Przed wprowadzeniem się do mieszkania na poddaszu warto sprawdzić izolacje oraz rachunki poprzednich lokatorów za ogrzewanie. Najlepiej udać się osobiście, zwłaszcza zimą, żeby sprawdzić, jakie warunki panują w pomieszczeniach.

biuro_architektoniczne_poznań

indywidualny projekt domu

Biuro architektoniczne Poznań poleca, by o swoich potrzebach powiedzieć architektowi. Indywidualny projekt domu ma tę zaletę, że można zaplanować poddasze użytkowe wedle swoich upodobań i marzeń. Przy gotowych mieszkaniach często więźba dachowa jest zasłonięta, a jej odsłonięcie wiąże się z naruszeniem izolacji i pojawieniem się mostków termicznych. Projektant ma możliwość dobrania odpowiedniego nachylenia połaci dachu. Najlepiej, gdy kąt skosów mieści się między 35 a 45 stopniami. Oprócz tego można zawczasu przemyśleć wysokość ściany kolankowej, by można było bez problemu postawić łóżko, kaloryfer czy wannę. W wysokich pomieszczeniach przestrzeń przy suficie można wykorzystać na schowki, a nawet antresolę. Pomysłów jest na prawdę wiele.

biuro_architektoniczne_poznań

Mieszkanie na poddaszu uważane jest za przytulne i wyjątkowo klimatyczne. Problemem jest tylko odpowiednia aranżacja wnętrz. Często jeden słupek przeszkadza w ustawieniu kanapy lub brakuje paru centymetrów, by zmieścić inny mebel. Biuro architektoniczne Poznań przypomina, że wszystko można zamienić w atut. Trzeba tylko zgłosić się do odpowiedniego projektanta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *