poradnik

zaklinacze przestrzeni – jak uchronić się przed słońcem?

biuro projektowe Poznań

Jakie powinno być dobrze zaprojektowane wnętrze? Dobrze oświetlone? Funkcjonalne? Przytulne? Eleganckie? A może powinno łączyć zarówno te, jak jeszcze inne cechy? Projektanci od wielu lat rozwijają swoją wiedzę na temat materiałów, mebli, kolorystyki, elektroniki oraz w wielu innych dziedzin, by móc dopasować architekturę wnętrz do osobowości i potrzeb swoich klientów. Projektowanie jest tak obszernym zagadnieniem, że można o nim napisać tysiąc tekstów, a jeszcze całkowicie go nie wyczerpać . Biuro projektowe z Poznania pragnie przybliżyć Państwu temat:

jak uchronić się przed słońcem?

Na rynku jest wiele systemów, które pozwalają uchronić się użytkownikiem przed światłem słonecznym. Do dyspozycji są zasłony, rolety, żaluzje oraz okiennice. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się im zatem.

biuro projektowe Poznań

Pierwszym istotnym podziałem, który należy rozpatrzyć, jest możliwość zastosowania systemów na zewnątrz jak i wewnątrz budynków. Pierwsza grupa rozwiązań może być niemożliwa do zrealizowania przy ukończonych budynkach. Decyzje o zastosowaniu rolet zewnętrznych, okiennic na szynach czy trwałych żaluzji trzeba rozważać już na etapie projektu budowlanego. Takie systemy wymagają umiejscowienia specjalnych mechanizmów. Rozwiązania wewnętrzne, takie jak rolety, zasłony, okiennice, czy żaluzje można zastosować już w gotowych budynkach. Wedle uznania można je wymienić. Cechą takich systemów jest to, że światło przechodzi przez szybę i zatrzymuje się na przegrodzie, co wiąże się z przedostaniem się do pomieszczeń ciepła.

biuro projektowe Poznań

zasłony

Funkcją zasłon jest dekoracyjność oraz ograniczenie wpadającego światła. Wykonać je można z różnych materiałów, a na rynku jest bogaty wybór kolorów, wzorów, rodzajów splotu i struktury. W zależności od potrzeb można wykorzystać zasłony trudno-zapalne lub całkowicie nieprzepuszczające światła. Prócz w oknach stosuje się je również jako przegrody w drzwiach lub w łazienkach. Tak jak dywan oraz tekstylia, zasłony nadają wnętrzu przytulności. Dobry projektant będzie potrafił wykorzystać cechy materiałów, z których są wykonane. Zasłony matowe pochłaniają światło, a lśniące je odbijają. Mocowane są na karniszu lub zaczepach, które można zasłonić listwą podsufitową. Biuro projektowe Poznań przypomina, żeby należy zwrócić uwagę na mankiet. Warto by był zwrócony w stronę ściany. Jeśli materiał się marszczy można go dociążyć, żeby zasłony elegancko opadały.

biuro projektowe Poznań

rolety

Trzeba pamiętać, że rolety obok roli dekoracyjnej i chroniącej przed światłem mogą również pełnić funkcję antywłamaniową (rolety zewnętrzne). Warto je stosować w pomieszczeniach, w których wymagane jest dobre zacienienie, czyli w sypialni lub pokoju dziecka. Biuro projektowe z Poznania informuje, że rolety dzielą się na wolnowiszące, w kasecie, plisowane, rzymskie oraz typu „noc i dzień”. Są świetną alternatywą, kiedy nie ma miejsca na zastosowanie typowych zasłon. Można wykorzystać najróżniejsze materiały, które posiadają własne cechy. Im tkanina grubsza, tym większy jej ciężar, co będzie mieć wpływ na jej gorsze układanie się. Na materiałach bardzo jasnych będzie widać kurz oraz brud. Cechą materiałów syntetycznych jest odporność na promieniowanie UV i na blaknięcie, dzięki czemu długo utrzymują swój kolor. Warto pamiętać, że płótna lniane i bawełniane można oddać do pralni. Ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie fototapety, jednak warto wzór, tudzież obraz dobrać tak, by pasował do całego wystroju wnętrza. Drążek obrotowy rolet można montować zarówno na ścianie, na suficie jak i bezpośrednio na skrzydle okna.

biuro projektowe Poznań

rolety rzymskie

Warto napisać parę słów o tym rodzaju rolet. Są one droższe, jednak bardziej eleganckie od normalnych. Nowoczesne rolety rzymskie można montować na skrzydłach okna, dzięki czemu nie ma problemu z jego uchylaniem. Jest możliwość również dokupić specjalną podszewkę, która będzie maskować mechanizm rolety. Biuro projektowe Poznań informuje, że rolety rzymskie mają pewne ograniczenia, można je montować przy oknach szerokich do dwóch metrów. Odradza się stosowania u alergików.

rolety typu „noc i dzień”

Wcześniej w tekście pojawiła się ta nazwa, toteż biuro projektowe Poznań pragnie przedstawić Państwu, czym są rolety typu „noc i dzień”. Wykorzystują one cechy zarówno rolet jak i żaluzji. Składają się na przemian z pasów tkaniny litej i prześwitującej. Umożliwiają one lepszą kontrolę nad światłem. Przy ich pomocy można szczelnie zasłonić okno lub doprowadzić do wnętrza nawet niewielką ilość światła na całej wysokości okna.

biuro projektowe Poznań

żaluzje

Żaluzje, jak poprzednie systemy, umożliwiają kontrolę nad wpadającym do wnętrza światłem. Można instalować je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Biuro projektowe Poznań informuje, że można wyróżnić żaluzje: stałe, poziome, poziome weneckie, pionowe oraz techniczne (np. wentylacyjne). Składają się z poziomych lameli na drabinie sznurowej. Stosuje się mechanizm ręczny (sznurki) lub silnik elektryczny. Żaluzje są popularne w krajach o gorącym klimacie. Ich zaletą jest fakt, że umożliwiają prawidłowy przebieg powietrza. Na rynku dostępne są taki, które po stronie zewnętrznej posiadają specjalną powłokę odbijającą światło słoneczne. W zależności od szerokości lameli dostosowuje się sposób montażu. Żaluzje wąskie można umieścić bezpośrednio na skrzydle okna, a dzięki prowadzeniu bocznemu będą one do niego przylegać. Niestety po zwinięciu lameli będą one zasłaniać około 18% powierzchni okna, co ogranicza dostęp światła w tedy, gdy jest ono potrzebne. Jeśli jest potrzeba zastosowania szeroki żaluzji trzeba w tedy montować je na suficie lub ścianie. Wadą tego rozwiązania jest to, że utrudnia otwieranie i uchylanie okien.

biuro projektowe Poznań

okiennice

Okiennice, oprócz ograniczania wpadającego światła, pełnią funkcję zabezpieczania okna. Dzielimy je na pełne, lamelowe (czyli ażurowe), z lamelami ruchomymi (typ shutter) lub mieszane (w połowie pełne, a w połowie ażurowe). Można montować je na zewnątrz budynku oraz wewnątrz. Okiennice zewnętrzne mogą być uchylne lub przesuwne (np. na szynach), a ze względów bezpieczeństwa te usytuowane na wyższych kondygnacjach wymagają specjalnego mechanizmu korbowego lub elektrycznego. Ze względu na ich montaż trudno je zainstalować na gotowych budynkach. Ich obecność trzeba zaplanować już na etapie projektu budowlanego. Wykonuje się je z różnych materiałów np. ze stali, aluminium, PCV, jednak najpopularniejsze są drewniane. Mają wielu zwolenników na całym świecie, ponieważ ich obecność dodaje uroku elewacji budynku. W dodatku chronią przed przypadkowym wybiciem szyby, a nawet włamaniem. Ich zaletą jest również pozytywny wpływ na klimatyzację pomieszczeń.

biuro projektowe Poznań

Sposobów na ograniczenie dopływu promieni słonecznych do wnętrza domu jest wiele. Zaletą wyżej wymienionych systemów jest możliwość łatwej metamorfozy mieszkania. Zmiana tkaniny w zasłonach, czy roletach może mieć fantastyczny wpływ na architekturę wnętrz. Biuro projektowe Poznań przypomina, że niestety niektóre rozwiązania wymagają wprowadzenia ich w życie już na etapie projektowym. Warto zatem poinformować projektanta o swoich potrzebach, żeby mógł dopasować optymalne rozwiązanie, spełniające nasze oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *