poradnik

zaklinacze przestrzeni – pokój dla niemowlaka

biuro projektowe Poznań

Wiele młodych par, które myśli o powiększeniu swoich rodzin, staje przed wyzwaniem urządzenia pokoju dla swojego dziecka. Wbrew pozorom aranżacja takiego pomieszczenia to nie lada wyzwanie, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę fakt, że dziecko będzie rosnąć. Biuro projektowe z Poznania – easy project pragnie Państwu przedstawić szereg dobrych pomysłów w temacie:

jak zaprojektować pokój dla niemowlaka.

W pierwszej kolejności trzeba uwzględnić fakt, że nowy członek rodziny będzie szybko dorastać. Z biegiem lat zmieniają się jego potrzeby i przyzwyczajenia. Trzeba będzie zagospodarować miejsce do nauki i pracy. Pojawią się dodatki nawiązujące do jego zainteresowań. W tym artykule biuro projektowe Poznań skupia się na początkowej fazie życia młodego człowieka.

biuro projektowe Poznań

Osoby, które mają w planach wybudowanie indywidualnego domu jednorodzinnego powinny wziąć pod uwagę miejsce do spania dla swojej pociechy. Warto, by pokój dla noworodka był usytuowany blisko sypialni rodziców. Jednak w nastoletnim wieku taki młody człowiek będzie wolał posiadać swoje cztery kąty jak najbardziej oddalone od mamy i taty. Sprawdzonym pomysłem jest zagospodarowanie poddasza użytkowego, w którym nastolatek będzie czuł się swobodnie. Skupmy się jednak na tych najmłodszych. Pokój dla noworodka, niemowlaka, czy dziecka powinien spełniać szereg wymagań. Musi być przytulny, funkcjonalny oraz dawać poczucie bezpieczeństwa. Jak tego dokonać? Biuro projektowe Poznań spieszy z pomocą.

biuro projektowe Poznań

atmosfera

Żeby uzyskać przytulną atmosferę trzeba między innymi odpowiednio zadziałać kolorem oraz światłem. Dziecko w wieku niemowlęcym nie wykrystalizowało jeszcze swojego osobliwego charakteru, stąd warto żeby pomieszczenie było kolorystycznie neutralne. Do ścian i mebli biuro projektowe Poznań poleca kolory pastelowe oraz jasne, mieszając je z bielą. Takie zestawienie barw wprowadzi klimat spokoju i wyciszenia. Kolory jaskrawe i intensywne niech będą zarezerwowane dla zabawek, które z założenia mają stymulować podczas zabawy. Pokój musi być dobrze oświetlony naturalnym światłem słonecznym, który jest dobry dla zdrowia: poprawia nastrój, trawienie oraz pobudza skórę do wytwarzania witaminy D. W oknach warto zamontować rolety, ponieważ umożliwiają one kapitalne odcięcie dopływu światła i wprowadzenie sennej atmosfery. Czasem niemowlak nie może usnąć, więc w pomieszczeniu powinna znaleźć się lampka dla poczucia bezpieczeństwa.

biuro projektowe Poznań

wyposażenie

W pokoju niemowlaka powinno znaleźć się łóżeczko dziecięce (ze szczebelkami), przewijak oraz tradycyjnie szafki i półki. Przy rozplanowaniu wyposażenia trzeba kierować się funkcjonalnością. Przy przewijaku, dla bezpieczeństwa dziecka, rodzic powinien mieć wszystko w zasięgu ręki. Łóżeczko nie powinno przeszkadzać w komunikacji, co może być problematyczne w ciasnych mieszkaniach. Miejsce do przewijania i spania nie powinno być usytuowane przy oknie, ponieważ zimą dzieciątko może zmarznąć. W pokoju nie może zabraknąć wygodnego fotela, na którym mama będzie spędzać bardzo dużo czasu karmiąc swojego niemowlaka. Myśląc o meblach biuro projektowe Poznań przypomina, że dziecko będzie z nich wyrastać. Jeśli jest chęć posiadania spójnego zestawu trzeba sprawdzić, czy u producenta można dokupić kolejne przedmioty do kolekcji. Przy rozmieszczaniu mebli trzeba myśleć w kategorii trzech poziomów: osoby raczkującej, chodzącej oraz dorosłej. Na koniec warto zrobić próbę generalną poruszając się na kolanach, żeby sprawdzić w jakie zakamarki będzie w stanie dotrzeć nasza pociecha.

biuro projektowe Poznań

przestrzeń

W pokoju dziecka nie można zapomnieć o wielu aspektach. Przede wszystkim musi być wyodrębniona strefa zabawy. Jeśli w domu, czy mieszkaniu istnieje problem zimnej podłogi warto położyć na niej miękką wykładzinę. Należy zadbać również o miejsce na zabawki. Dobrym pomysłem są kosze, kuferki albo skrzyneczki, żeby uczyć dziecka od najmłodszych lat dbałości o porządek. Są one wykonywane z wikliny, tektury, drewna, czy plastiku, więc można dobrać je tak, by pasowały do reszty wyposażenia. Z doświadczenia wiemy, że ilość zabawek tylko rośnie. Dobrym pomysłem jest część rzeczy trzymać poza zasięgiem wzroku dziecka i co około dwa tygodnie robić ich roszadę. Biuro projektowe Poznań ostrzega, że nie można zapomnieć o olbrzymiej ciekawości najmłodszych. Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć gniazdka elektryczne. Należy unikać kantów i ostrych zakończeń mebli, czy zabawek. W szafkach można zamontować specjalne wyciszacze, zapobiegające trzaskaniu drzwiczek. Wszelkie regały trzeba przymocować do ścian, żeby dziecko wchodząc po nich jak po drabinie, nie doprowadziło do nieszczęścia. Wszelkie półki można wzbogacić o stopery, które będą zapobiegały wysuwaniu się. Warto zatroszczyć się, by meble pomalowane były farbami antyalergicznymi. Nawet w mądrze zaprojektowanym pokoju na dziecka może czyhać wiele niebezpieczeństw.

biuro projektowe Poznań

błędy w aranżacji

Na zakończenie biuro projektowe z Poznania chce wymienić rzeczy, przed którymi należy się przestrzegać aranżując pokój dla niemowlaka. Przede wszystkim nie powinno się urządzać wnętrza według jakiejś mody. Jak wiadomo trendy szybko przemijają. Innym aspektem jest fakt, że dziecko we wczesnym wieku nie ma jeszcze wyrobionego charakteru, upodobań oraz zainteresowań. Lepiej, żeby pokój był uniwersalny i prosty. Niektórzy rodzice mogą mieć tendencje do narzucania pociechom swoich niezrealizowanych marzeń i potrzeb. Oczywiście w pewnym stopniu nie jest to negatywne zjawisko, jednak w skrajnych sytuacjach może w takie się przeobrazić. Mowa tutaj między innymi o sytuacji, gdy pomieszczenie staje się małym wysypiskiem niepotrzebnych zabawek i przedmiotów.

biuro projektowe Poznań

Aranżacja pokoju dla najmłodszych to obowiązek każdego młodego rodzica. Trzeba uwzględnić wszystkie potrzeby dziecka, zadbać o jego zdrowie, dobry rozwój, a także ustrzec przed niebezpieczeństwami. Jeśli nie czujemy się na siłach w urządzaniu domu warto odpowiedzialnością i pracą obarczyć architekta wnętrz. Będziemy mieli pewność, że pokój został zaprojektowany ergonomicznie, funkcjonalnie oraz estetycznie.

biuro projektowe Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *