poradnik

zaklinacze przestrzeni – pokój dla dziecka

biuro projektowe Poznań

Ostatnim razem, w cyklu zaklinacze przestrzeni przedstawialiśmy Państwu szereg informacji w temacie projektowania pokoju dla niemowlaków. Dzieci bardzo szybko rosną, więc młodzi rodzice muszą wynieść przewijak oraz łóżeczko ze szczebelkami, żeby zrobić miejsca dla nowych mebli. Biuro projektowe Poznań mówi:

jak zaprojektować pokój dla dziecka.

biuro projektowe Poznań

Pokój powinien dorastać wraz z dzieckiem. Młody członek rodziny z kolejnymi latami krystalizuje swój indywidualny charakter oraz zainteresowania. Rolą rodzica oraz projektanta jest zadbać, żeby jego otoczenie równocześnie spełniało wszystkie potrzeby, a zarazem było miejscem podkreślającym jego osobowość. Biuro projektowe Poznań pragnie przestawić parę wskazówek, w jaki sposób powinno się myśleć projektując pokój dla dziecka.

biuro projektowe Poznań

przestrzeń

Niestety, nie zawsze mamy do dyspozycji tyle miejsca, ile byśmy potrzebowali do zrealizowania wymarzonego projektu. Niektórzy rodzice są w o tyle dogodnej sytuacji, że planują budowę indywidualnego domu jednorodzinnego, więc mogą przewidzieć i z wyprzedzeniem zaplanować swoje nawet najdziwniejsze wizje. Przeglądając różne propozycje oraz artykuły w stylu „10 najlepszych pomysłów na…” natrafiamy na efektowne rozwiązania. Te idee polegają najczęściej na utworzeniu domowego placu zabaw lub antresoli udekorowanej w stylu np. statku piratów. Biuro projektowe Poznań sugeruje, żeby rodzic zadał sobie pytanie, czy ma przestrzeń na realizację takich koncepcji? Rodziny mieszkające w bloku będą musiałby zrezygnować z pewnych pomysłów, ze względu na brak miejsca, generowanie hałasu przeszkadzającego sąsiadom oraz na bezpieczeństwo. Huśtawka w pokoju wygląda atrakcyjnie, jednak czy nie lepiej, by jej miejsce było na podwórku?

biuro projektowe Poznań

Drugim ciekawym pomysłem jest zagospodarowanie antresoli. Nie musi być to od razu cała kondygnacja, dziecku wystarczy po prostu mały kącik do zabawy. Jeśli rodzic ma możliwości oraz smykałkę do majsterkowania może sam przygotować odpowiednie meble lub ozdoby. Trzeba jednak mieć pewność, że dziecko będzie identyfikować się z rakietą, samolotem, czy statkiem pirackim. Takie pokoje dobrze wyglądają na zdjęciach, sprawdzają się w przedszkolach, ale nie zawsze w domu. Pomysł małej antresoli jest natomiast bardzo inspirujący. Dzieci przepadają za swoimi cichymi kącikami. Problemem może być brak miejsca w blokach. Biuro projektowe Poznań radzi jak uzyskać choć trochę wolnej przestrzeni. Przede wszystkim warto się zainteresować meblami, które łączą swoje funkcje np. łóżeczko piętrowe z biurkiem lub łóżko na skrzyni z szufladami. Jeśli w pokoju mieszka rodzeństwo łóżko piętrowe jest świetnym rozwiązaniem na zaoszczędzenie paru metrów. Można również zrezygnować z drzwi uchylnych na rzecz przesuwnych.

biuro projektowe Poznań

wypoczynek, praca i zabawa

Urządzając dziecku pokój nie należy zapominać o przestrzeni do: wypoczynku, pracy i zabawy. Niezbędnym wyposażeniem jest bez wątpienia biurko, przy którym młody człowiek może rysować, majsterkować, a w późniejszym czasie uczyć się i odrabiać lekcje. Warto, by blat nie był zbyt mały, żeby oprócz przyborów do malowania pomieścił również zabawki. Strefą zabawy na pewno stanie się podłoga. Rodzic powinien zadbać, żeby pojawiła się wykładzina, jeśli mamy do czynienia z zimną posadzką. Podłoga nie musi być nudna. Do pokoju można dobrać materiał z kolorem lub wzorem pasującym do wystroju wnętrza. Jeśli chcemy uatrakcyjnić najmłodszym ich przestrzeń to biuro projektowe Poznań poleca wykładzinę w ulice i domki dla chłopca, a dla dziewczynki materiał imitujący trawę lub łąkę.

biuro projektowe Poznań

efekt

Ciekawym pomysłem może być urządzenie pokoju tematycznego. Rodzic znający swoją pociechą z łatwością dobierze motyw, który nie straci na aktualności przez wiele lat. W takiej sytuacji warto zagrać kolorem, najlepiej jasnym, utożsamianym z zainteresowaniami dziecka. Można zastosować fototapetę oraz zagrać odpowiednio światłem. Biuro projektowe Poznań sugeruje, by przemyśleć rozmieszczenie dodatkowych opraw. Oczywiście pamiętajmy o oświetleniu górnym, lampce przy biurku i łóżku. Natomiast dla podkreślenia efektu np. fototapety lub jakiegoś detalu, można zainstalować małe oprawy LED w odpowiedniej kolorystyce. Nie wolno zapomnieć również o odpowiednich meblach. W pokoju dziecka będzie tylko przybywać różnych rzeczy. Rodzic musi zagospodarować miejsce, gdzie jego pociecha będzie eksponować przedmioty z którymi się utożsamia (np. z figurkami z filmu, komiksami, czy książkami). Oprócz tego należy zwrócić uwagę, żeby meble były ergonomiczne. Młody człowiek nie może mieć problemów z otwieraniem i zamykaniem szafki, czy szuflady. Ciekawym pomysłem jest zawieszenie tablicy korkowej na rysunki, albo pomalowanie ściany lub drzwi farbą tablicową.

biuro projektowe Poznań

Na zakończenie biuro projektowe Poznań przypomina, że trzeba projekt przeanalizować pod kątem bezpieczeństwa. Należy zaopatrzyć się w zaślepki do kontaktów, unikać ostrych kantów i pochować niebezpieczne przedmioty. Urządzenie pokoju dla dziecka może być czasochłonne oraz kosztowne jednak jest to inwestycja, która się zwróci w formie szczęścia i uśmiechów 🙂 Wszystkim nam zależy, żeby nasze pociechy wychowywały się w przyjaznym i przytulnym otoczeniu. W końcu dzieciństwo ma się tylko jedno.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *