osobliwości

zaklinacze przestrzeni – jak wizualnie powiększyć pomieszczenie część 2

biuro projektowe Poznań

Projektanci na całym świecie mają wiele sprawdzonych sposobów, jak wizualnie powiększyć ciasny pokój lub długą łazienkę. Tak jak magicy nie zdradzają swoich tajemnic, tak samo architekci wnętrz nie dzielą się chętnie swoimi patentami. Dzisiaj to się zmieni! Biuro projektowe Poznań zdradza

jak wizualnie powiększyć pomieszczenie

biuro projektowe Poznań

Niniejszy artykuł jest kontynuacją tekstu, który ukazał się ostatnio w cyklu: zaklinacze przestrzeni. Tamte porady skupiały się głównie na dobraniu odpowiedniego wyposażenia. Tym razem biuro projektowe Poznań skupia się na kolorystyce oraz materiałach. Przypominamy równocześnie, że nie wszystkie wymienione reguły są uniwersalne. Trzeba wpierw określić, jaki jest problem i jaki efekt chce się uzyskać. Do każdego pomieszczenia trzeba podejść indywidualnie. Niestety nie każde rozwiązanie sprawdzi się w Państwa mieszkaniach.

kolory

Barwy oddziałują na człowieka, stąd trzeba je mądrze dopasować, aby użytkownik dobrze czuł się w danym pomieszczeniu. O psychologii koloru biuro projektowe Poznań pisało tutaj. Jeśli naszym priorytetem jest wizualne powiększenie przestrzeni w tedy trzeba pamiętać o podstawowej zasadzie: ciepłe barwy przybliżają, zaś zimne oddalają. Mając na uwadze tę regułę dobieramy do pomieszczenia jasne kolory: różne szarości lub pastelowe np. jasny fiolet, beż, czy błękit. Do tego należy zredukować akcenty kolorystyczne do około trzech. Przedmioty o ciemnych i intensywnych odcieniach lepiej trzymać poniżej linii wzroku.

biuro projektowe Poznań

farba

Dla efektu podwyższenia pokoju ściany powinny być pomalowane aż po sam sufit, który powinien być w odcieniu jaśniejszym. Jeśli chcemy optycznie obniżyć pomieszczenie warto zostawić niepomalowany pasek na samej górze. Do uzyskania wrażenia niskiego pomieszczenia używamy ciemnej barwy na suficie. Ciekawym pomysłem, dodającym wnętrzu charakteru jest pomalowanie tylko jednej ściany.

biuro projektowe Poznań

faktury i desenie

W celu wizualnego powiększenia, poszerzenia, czy podwyższenia pomieszczenia minimalizujemy ilość faktur i deseni. Decydując się na tapetę biuro projektowe Poznań poleca drobne wzory, z jasnymi elementami np. srebrnymi. Unikamy chropowatych powierzchni, stąd trzeba zwrócić uwagę, jaki tynk planujemy wykorzystać.

biuro projektowe Poznań

piony i poziomy

Żeby wizualnie powiększyć pokój wymagana jest umiejętność świadomego prowadzenia wzroku obserwatora. Cała strategia sprowadza się do paru prostych reguł: piony podwyższają, a poziomy poszerzają. W przypadku zwiększenia wysokości pokoju mogą być zastosowane elementy pionowe (np. lampa, wąskie i wysokie regały), tapeta lub ściany pomalowane w pasy.

biuro projektowe Poznań

podłoga

Jeśli obiektem rozważań jest długi i wąski korytarz, to biuro projektowe Poznań poleca przyjrzeć się możliwościom, jakie daje podłoga. Zastosowanie paneli drewnianych wzdłuż dłuższego boku jeszcze bardziej wydłuży wnętrze, zaś w poprzek poszerzy. Dla podkreślenia wrażenia wydłużenia pomieszczenia można pomalować dłuższe ściany na ciemny kolor, który je przyciągnie. Analogicznie dla skrócenia warto pomalować ciemną barwą ściany bardziej oddalone od siebie.

biuro projektowe Poznań

materiały

Korzystając z zimnych, jasnych barw warto dobrać elementy ocieplające projektowane wnętrze. Do tej funkcji świetnie nadają się elementy drewniane. Kapitalnie sprawdzi się jasne drewno, np. dąb lub klon. Biuro projektowe Poznań radzi, żeby zadbać by deski były malowane emalią z połyskiem. Wszelkie odbicia światła działają na naszą korzyść. Idąc tym tropem rozejrzyjmy się za wyposażeniem wykonanym z materiałów przeźroczystych (np. szkło) lub połyskujących. Jeśli jest chęć zastosowania płytek na podłodze dobrym rozwiązaniem jest zamontować te matowe po środku pokoju, zaś połyskujące tuż przy ścianach.

biuro projektowe Poznań

światło

Żeby wizualnie powiększyć projektowane pomieszczenie trzeba zadbać o dostęp do światła. Biuro projektowe Poznań odradza zasłaniać okna ciemnymi żaluzjami, czy roletami. Lepiej zastosować prześwitujące, białe zasłony.

biuro projektowe Poznań

podsumowanie

Na zakończenie biuro projektowe Poznań pragnie wymienić podstawowe zasady, dzięki którym sami możemy powiększyć, poszerzyć, podwyższyć, pomniejszyć, zwęzić, czy też obniżyć wizualnie pomieszczenia. Przede wszystkim tam, gdzie jest to możliwe, warto łączyć pokoje wyburzając ściany. Wyrzućmy niepotrzebne przedmioty, bałagan działa na naszą niekorzyść. Meble powinny być małe, wykonane z jasnych lub przeźroczystych materiałów. Otwarte półki warto wieszać jak najwyżej. Dobrać meble składane lub łączące wiele funkcji. W pokoju powinny dominować jasne barwy: kolory pastelowe, odcienie szarości, różnego rodzaju biele. Tapetę stosować z oszczędnym wzorem, najlepiej jasnym. Nie bać się połyskujących powierzchni. Należy pamiętać, że piony (pasy koloru, elementy wyposażenia) podwyższają, zaś poziomy poszerzają. Ciemny kolor przeciwległych ścian będzie je do siebie przyciągał. Ciemniejszy sufit będzie robił wrażenie obniżonego. Warto wpuścić jak najwięcej światła. Montować lustro na ścianie, którą chce się oddalić. Nie bać się korzystać z pomocy profesjonalnego architekta wnętrz.

Mamy nadzieję, że powyższe rady znajdą zastosowanie w Państwa domach i mieszkaniach. Równocześnie biuro projektowe Poznań zaprasza do lektury innych artykułów z serii mówimy jakZnajdą tam Państwo mnóstwo porad oraz informacji, w tematyce architektury, budownictwa oraz projektowania wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *