poradnik

zaklinacze przestrzeni – jak wizualnie powiększyć pomieszczenie część 1

biuro projektowe Poznań

Każdy chciałby mieszkać w domu, w którym czuje się swobodnie. Niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić na taki luksus. Często mieszkańcy muszą dostosować się do swojego nowego lokum, które ma swoje wady. Czasem są to uporczywi sąsiedzi, hałas z ulicy, a innym razem brak miejsca. Projektanci na całym świecie mają swoje sposoby, jak oszukać ludzkie oko, by ciasne pomieszczenie wydawało się większe. Dzisiaj te triki i sposoby przybliży Państwu easy project – biuro projektowe Poznań w cyklu zaklinacze przestrzeni:

jak wizualnie powiększyć pomieszczenie?

Przede wszystkim biuro projektowe Poznań sugeruje dokonać diagnozy problemu. Każde mieszkanie jest inne, stąd wpierw trzeba określić, jaki jest oczekiwany efekt. W niniejszym artykule przedstawimy szereg rozwiązań na temat powiększania przestrzeni, jednak do Państwa należy decyzja, czy pokój trzeba wizualnie: pomniejszyć, obniżyć, wydłużyć, poszerzyć, skrócić, podwyższyć, czy zwęzić. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie rady są uniwersalne i nie w każdym miejscu znajdą zastosowanie.

biuro projektowe Poznań

porządek

W małych pomieszczeniach ważny jest każdy centymetr, stąd warto zredukować ilość przedmiotów do absolutnego minimum. Należy dbać o porządek, ponieważ bałagan (u niektórych „artystyczny nieład”) wprowadza niepotrzebny chaos. Każda rzecz powinna mieć swoje miejsce. Jeśli mieszkańcy mają tendencje do zbierania i kolekcjonowania, muszą się zastanowić, czy rzeczywiście posiadają u siebie miejsce na eksponowanie swoich zbiorów. Mały metraż wymaga przemyślanych decyzji i działań.

biuro projektowe Poznań

przestrzeń

Najprostszym rozwiązaniem problemu jest łączenie ciasnych pokoi. Warto wyburzyć ścianę lub jej część. Dobrym pomysłem jest połączyć np. małą kuchnię z salonem. Wprowadzenie tej koncepcji w życie bez wątpienia poprawi również wygodę mieszkańców.

biuro projektowe Poznań

drzwi

Szukając oszczędności przestrzeni biuro projektowe Poznań proponuje skupić się również na drzwiach. Jest to element niezbędny w łazience, czy ubikacji, natomiast zbędny w kuchni, czy salonie. Osoby ceniące sobie swoją prywatność w sypialni powinny przyjrzeć się alternatywnym rozwiązaniom takim jak drzwi przesuwne lub harmonijkowe. Drzwi na szynach warto również stosować np. w szafach.

biuro projektowe Poznań

wyposażenie

Często zapytani o cechy wymarzonego domu stwierdzimy, że powinien być on m.in. przytulny. Efekt przytulności wiąże się niestety z licznym wyposażeniem, który trzeba zredukować. Biuro projektowe Poznań nie namawia oczywiście, żeby żyć w pustych czterech ścianach, tylko żeby starannie dobrać niezbędne przedmioty. Dopasowując dywan do wnętrza powinniśmy kierować się rozmiarem. Mały dywan powiększy optycznie ciasne pomieszczenie. Mając na celu wizualne podwyższenie pokoju skupmy się na dodaniu akcentów pionowych. Świetnie spełni się w tej roli wysoka, wolnostojąca lampa.

biuro projektowe Poznań

lustra

Bez wątpienia jest to najpopularniejszy oraz najskuteczniejszy sposób na wizualne powiększenie przestrzeni. Biuro projektowe Poznań przestrzega przed zbyt pochopnym korzystaniem z lustrzanych powierzchni. Wpierw trzeba określić jaki ma być efekt końcowy. Za przykład posłuży jeden z powszechniejszych problemów, czyli długi i wąski korytarz lub łazienka. Zamontowanie lustra na krótszej ścianie znacznie wydłuży przestrzeń. Jeśli celem jest poszerzenie, wtedy lustro wiesza się na dłuższej przegrodzie.

biuro projektowe Poznań

meble

Podstawową zasadą jest unikanie dużych mebli. Wielkie przedmioty będą zabierały cenny metraż oraz wprowadzały wrażenie przytłoczenia. Biuro projektowe Poznań radzi, by korzystać z otwartych półek, które najlepiej zamontować jak najwyżej. Jeśli obiektem rozważań jest pokój dla dwóch (lub więcej) osób warto rozejrzeć się za meblami łączącymi wiele funkcji. Dobrym rozwiązaniem jest wstawienie łóżka piętrowego, chowanego, składanego lub na ławie z półkami. Na rynku dostępne jest wyposażenie rozkładane np. ława, którą można rozsunąć otrzymując większy blat.  Mistrzami oszczędzania przestrzeni są Japończycy. Obserwując nowości z kraju Kwitnącej Wiśni natrafimy na najróżniejsze ciekawe koncepcje pokazujące jak coś schować lub kreatywnie połączyć dwie funkcje w jedną.

biuro projektowe Poznań

biuro projektowe Poznań

biuro projektowe Poznań

Optyczne powiększanie ciasnych pomieszczeń to wyzwanie dla niejednego projektanta. Każde wnętrze jest inne, zatem będzie wymagać innych rozwiązań. Równocześnie trzeba pamiętać, by pokoje posiadały swój charakter oraz były funkcjonalne. Biuro projektowe Poznań – easy project przybliżyło tylko część sposób na optyczną zmianę przestrzeni. Kolejne porady w zastosowaniu koloru, deseniu, czy materiałów znajdą Państwo w następnej odsłonie cyklu zaklinacze przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *