poradnik

zaklinacze przestrzeni – jak urządzić mieszkanie dla alergika cz. 3

biuro projektowe poznań

Alergia to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Co czwarty mieszkaniec dużych miast cierpi na uczulenia. Najbardziej narażone są małe dzieci. Z myślą o nich biuro projektowe Poznań – easy project przygotowało trzecią odsłonę porad:

jak urządzić mieszkanie dla alergika.

W ostatnich odcinkach cyklu zaklinacze przestrzeni informowaliśmy, co jest przyjazne alergikom, a czego powinni unikać. W tym artykule przyjrzymy się pozostałym częściom mieszkania i jego wyposażenia.

biuro projektowe poznań

im mniej, tym lepiej

Projektując wnętrze dla alergika architekt powinien zredukować ilość przestrzeni, na której osadzać się będzie bród. Z półek powinny zniknąć wszystkie przedmioty, których jedyną funkcją jest gromadzenie kurzu, i które równocześnie są trudne w odkurzaniu. Trzeba jak najbardziej ułatwić sobie zadanie zachowania czystości.

Zabawki dzieci powinny być chowane do różnych pojemników. Biuro projektowe Poznań przypomina, że dostępne są różnego rodzaju pudełka: plastikowe, drewniane, czy tekturowe. Przy odrobinie wysiłku można znaleźć bardzo gustowne i eleganckie opakowania do przechowywania zabawek.

biuro projektowe poznań

meble

Wszystkie szafki i półki powinny być zamykane. Drzwiczki ograniczają dostanie się dużej ilości kurzu wgłąb mebli, co ułatwi zachowanie czystości. Przeszklona witryna umożliwi eksponowanie kolekcji figurek, czy książek.

Biuro projektowe Poznań poleca redukowanie szpar w mieszkaniu. Są one bez wątpienia trudne w odkurzaniu. Meble powinny umożliwiać łatwy dostęp do posadzki. Mając w domu bobasa pamiętajmy o jego wrodzonej ciekawości. Szafki powinny być odpowiednio zabezpieczone. Najlepiej zrobić test pokoju, poruszając się na kolonach. Łatwo w tedy dostrzec potencjalne niebezpieczeństwa.

biuro projektowe poznań

Meble powinny być pokryte wodorozcieńczalnymi farbami lub lakierami. Uważajmy na wyposażenie pokryte formaldehydem, ponieważ jest to substancja toksyczna.

Fotele oraz kanapy to siedlisko kurzu i roztoczy, dlatego warto zaopatrzyć się w te tapicerowane skórą lub winylem. Dla ułatwienia zachowania czystości biuro projektowe Poznań poleca stosować narzuty i pokrowce. Łatwiej jest wyprać materiał, niż czyścić cały mebel.

Dla dzieci należy dobrać materac i pościel hipoalergiczne. Zrezygnujmy z pierzyn i poduszek puchowych, wełnianych oraz bawełnianych. Lepszym rozwiązaniem są kołdry ze sztucznych włókien lub lniane prześcieradła.

biuro projektowe poznań

podłoga

Podłoga powinna być wykonana z materiału zapewniającego płaską powierzchnię oraz niewielką ilość niepożądanych szpar i otworów. Decydując się na podłogę drewnianą biuro projektowe Poznań przypomina, by dobrać te, które są pomalowane lakierem wodorozcieńczalnym. Kupować elementy lakierowane fabrycznie, ponieważ mamy gwarancję, że zdążyły już wyschnąć i nic nie emitują do powietrza.

Dobrym materiałem na podłogę jest również kamień, terakota, linoleum, a także panele korkowe (o których pisaliśmy już tutaj). Wyznacznikiem powinna być trwałość materiału i łatwość w zmywaniu.

Większość porad wyklucza stosowanie dywanów w mieszkaniu dla alergika. Biuro projektowe Poznań dementuje tę informację. Można zastosować mały dywan, jednak musi być on wykonany z tworzywa sztucznego i posiadać krótkie runo. Taki materiał uniemożliwia rozwój roztoczy, a w dodatku jest odporny na plamy, wilgoć i przetarcia.

biuro projektowe poznań

okna

Dopływ światła jest bardzo ważny z wielu powodów. Analizując temat projektowania mieszkania dla alergika biuro projektowe Poznań zwraca uwagę, że słońce ogranicza rozwój niepożądanych roztoczy.

Jeśli w mieszkaniu mieszkają osoby wrażliwe na ukąszenia owadów, warto zamontować na oknach specjalne siatki ochronne. Dzięki temu do naszego domu nie wtargną „niepożądani goście”.

Czasem jednak jest potrzeba ograniczenia dostępu światła do pomieszczeń. Złym pomysłem jest stosowanie rolet rzymskich, czy ciężkich i dużych zasłon. Dobrym rozwiązaniem są takie zasłony, które są dla nas łatwe w ściągnięciu i praniu. Alternatywą są żaluzje, które niestety wymagają od mieszkańca regularnego odkurzania.

Wilgotność w domu jest bardzo ważna. Dobrze, gdy waha się między 40, a 60%. Zbyt suche powietrze podrażnia śluzówkę nosa, natomiast nadmierna wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni.

Optymalna temperatura mieszkania powinna wynosić od 18 do 24 °C. Jednak pojawia się pytanie, jak ogrzewać dom zimą? Biuro projektowe Poznań proponuje ogrzewanie podłogowe. Jest to korzystne rozwiązanie dla alergików, ponieważ powoduje powolny ruch powietrza co ogranicza unoszenie się alergenów. 

biuro projektowe poznań

Życie alergika nie jest łatwe, ale biuro projektowe Poznań stara się je jak najbardziej uprzyjemnić. W końcu dom powinien być miejscem, do którego chce się wracać. Mamy nadzieję, że ten zestaw porad był dla Państwa pomocny. Równocześnie przypominamy, że każde mieszkanie, dom, czy alergię trzeba rozpatrywać indywidualnie. Warto rozmawiać z architektem o swoich potrzebach, żeby mógł dobrać najlepsze rozwiązania.

Zapraszamy równocześnie do lektury artykułów z cyklu mówimy jak. Znajdą tam Państwo teksty na temat materiałów budowlanych. Informacje niezbędne zarówno dla projektanta, jak również inwestora.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *