poradnik

zaklinacze przestrzeni – jak urządzić mieszkanie dla alergika cz. 2

biuro projektowe poznań

W dzisiejszych czasach większość naszego życia spędzamy wewnątrz wielu pomieszczeń. W domu, w pracy, w szkole jesteśmy narażeni na różnego rodzaju alergeny. W poprzedniej odsłonie cyklu zaklinacze przestrzeni biuro projektowe Poznań radziło, jakie farby i tynki należy wykorzystać w aranżacji wnętrza dla alergików. W tym odcinku przedstawimy kolejne porady, które powinien znać każdy projektant.

jak urządzić mieszkanie dla alergika część 2

Wiemy już, jakich farb i tynków powinni wystrzegać się alergicy. Jednakże takie osoby mają szereg alternatywnych rozwiązań na aranżację ściany, żeby nadać wnętrzom charakteru.

biuro projektowe poznań

tapety

Pierwsze na co powinno się zwrócić uwagę, to faktura ściany. Biuro projektowe Poznań informuje, że na przegrodzie o nierównej powierzchni (uzyskanej za pomocą np. tynków z grubym uziarnieniem) powinno się stosować tapety warstwowe.

Przy przyklejaniu tapet trzeba zwrócić uwagę na wilgoć ściany. Pomimo, że na rynku dostępne są kleje z substancją grzybobójczą, gdy wilgotność przekracza 70% mogą zacząć pojawiać się grzyby. Żeby tego uniknąć należy zwrócić uwagę na wentylację, o czym biuro projektowe Poznań pisze w dalszej części artykułu.

Stare i zniszczone tapety należy wymienić. Na odklejających się brzegach będzie gromadził się kurz oraz bród, które są niepożądanym alergenem.

biuro projektowe poznań

Dla alergików poleca się tapety papierowe, dzięki którym uzyskuje się gładką powierzchnię ściany. Występują zarówno cienkie jak i wielowarstwowe. Na rynku dostępne są tapety pokryte warstwą wosku lub akrylu. Ten materiał jest zmywalny, więc łatwo można utrzymać czystość. Niestety nie nadaje się do mokrych pomieszczeń. Biuro projektowe Poznań przypomina, by do raufazy (specjalnej odmiany tapety papierowej przystosowanej do malowania) używać tylko farb wodorozcieńczalnych.

Osoby podatne na różne uczulenia powinny wystrzegać się tapet winylowych. Jest to zły materiał, ponieważ przyciąga kurz oraz ma bardzo silny zapach.

biuro projektowe poznań

okładzina z korka

Alternatywą do tynków, farb oraz tapet są okładziny z korka. Na rynku można dostać zarówno tapetę korkową, jak również płyty. Ten materiał przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom ekologii.

Korek pozwala „oddychać” ścianom. Amortyzuje drgania, więc świetnie sprawdza się jak wygłuszenie pokojów. Biuro projektowe Poznań informuje, że korek to materiał bardzo lekki, odporny na grzyby, pleśń i mikroorganizmy. Firmowo lakierowany sprawdza się w miejscach narażonych na wilgoć. W dodatku jest trwalszy i odporny na ścieranie.

Jego największą zaletą są właściwości antystatyczne. Na okładzinach z korka nie osiada się kurz.

biuro projektowe poznań

boazeria

Ostatnim omówioną okładziną na ściany jest boazeria. Biuro projektowe Poznań uprzedza, że cienkie płaty drewna (czyli fornir) na płycie wiórowej, pilśniowej, czy sklejce, mogą zawierać zwykłe kleje z formaldehydami. Są to substancje szkodliwe nie tylko dla alergików.

biuro projektowe poznań

wentylacja

Wentylacja to jeden z najważniejszych elementów mieszkania dla alergika. Zapewnia dostęp świeżego powietrza, reguluje wilgotność w mieszkaniu oraz usuwa z pomieszczeń alergeny.

Na rynku dostępne są różne rodzaje wentylacji. System powinien być dopasowany do warunków panujących w danym miejscu. Inny sprawdzi się w centrach miast, a inny małych miejscowościach. Biuro projektowe Poznań przypomina, że niektóre mechanizmy w indywidualnych domach jednorodzinnych trzeba już zaplanować na wczesnym etapie projektowania.

Biuro projektowe Poznań przypomina również, że dostępne są centrale wentylacyjne, umożliwiające odzyskiwanie ciepła i powtórne jego użycie do ogrzania domu.

Osoby posiadające klimatyzację mogą zamontować specjalny filtr powietrza dla alergików. Są to filtry antyalergenowe (lub biofiltry), które potrafią zatrzymać nawet do 97% zanieczyszczeń.

biuro projektowe poznań

Zaprojektowanie mieszkania dla alergików wymaga wiedzy w wielu dziedzinach. Warto poszerzać swoje horyzonty, by móc projektować indywidualny dom tak, aby jak najlepiej żyło się jego mieszkańcom. Mamy nadzieję, że udało nam się zainspirować Państwa do rozejrzenia się po swoich czterech kątach i znalezienia źródeł niepożądanych alergenów.

biuro projektowe poznań

Jeśli chciałabyś/chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat materiałów budowlanych, zajrzyj koniecznie do artykułów z cyklu mówimy jak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *