poradnik

zaklinacze przestrzeni – jak urządzić mieszkanie dla alergika cz. 1

biuro projektowe poznań

Mówi się, że alergia to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Można natrafić na informację, że alergicy stanowią od 10 do 30 % naszej populacji. Co czwarty z nas boryka się z problemami zdrowotnymi wywoływanymi przez alergeny. Nieleczone alergie mogą prowadzić do m.in. astmy.  Biuro projektowe Poznań wychodzi na przeciw potrzebującym i radzi:

jak urządzić mieszkanie dla alergika.

Alergia jest to nieprawidłowa reakcja organizmu na pewnie substancje. Można wyróżnić alergeny pokarmowe oraz pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego. Podchodząc do projektu wnętrz dla alergika wpierw trzeba ustalić źródło jego dolegliwości. W poniższym tekście biuro projektowe Poznań serwuje uniwersalne porady. Równocześnie zwraca uwagę, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

biuro projektowe poznań

jakie farby nie szkodą alergikom?

Na początku roku 2010 Unia Europejska wprowadziła normę, mówiąca że farby i lakiery muszą spełniać wymagania dotyczące LZO. LZO to inaczej Lotne Związki Organiczne, których nie powinno być więcej niż 30 gram w litrze produktu. Warto również zaznaczyć, że polskie przepisy są pod tym względem bardziej restrykcyjne. Co za tym idzie zaopatrując się w farby np. z USA, trzeba koniecznie sprawdzić ich skład.

Dla alergików poleca się farby wodorozcieńczalne. Są to farby dyspersyjne, czyli tak zwane emulsje. W ich skład wchodzi żywica akrylowa, winylowa lub lateksowa, a rozcieńczalnikiem jest woda. Biuro projektowe Poznań informuje, że szybko schną, łatwo się je nakłada, w dodatku przepuszczają parę wodną, są odporne na zabrudzenia, nie złuszczają się, a także nie wydzielają toksycznych oparów.

biuro projektowe poznań

a jakie farby szkodzą?

W pomieszczeniach dla alergików nie wolno stosować farb rozpuszczalnikowych i amoniakowych. Są produkowane na bazie benzyny lakowej. Ich opary utrzymują się długo po malowaniu. Biuro projektowe Poznań ostrzega, że stosuje się je również do malowania mebli, stąd warto zachować czujność.

Coraz popularniejsze stają się farby klejowe, krzemianowe oraz silikonowe. Biuro projektowe Poznań odradza je jednak alergikom. Pomimo iż są ekologiczne, to malowana ściana zostaje nierówna i porowata, a to przyczynia się do osadzania kurzu.

Przed procesem malowania trzeba ścianę umyć i poczekać, aż wyschnie. Wszystkie szczeliny powinny być czyste i wypełnione farbą. W przeciwnym razie może dojść do powstania pleśni, która z czasem będzie negatywnie oddziaływać na alergików.

biuro projektowe poznań

jakie wybrać tynki?

Przy doborze tynków do pomieszczeń dla alergików biuro projektowe Poznań zwraca uwagę na jedną cechę: porowatość. Nierówne powierzchnie, ponieważ sprzyjają osadzaniu się kurzu, przez co trudniej zachować czystość.

Warto unikać tynków strukturalnych. Choć nadają wnętrzom pewnego charakteru, jednak ich faktura jest dla alergików niekorzystna. Przykładem jest tynk mineralny.

Biuro projektowe Poznań poleca dla alergików tynki gipsowe. Są one gładkie i łatwe w zakresie utrzymania czystości. Trzeba jednak zaznaczyć, że żeby uzyskać efekt gładkiej ściany wymagane jest pewne doświadczenie w tynkowaniu.

Istnieją oczywiście inne metody ozdabiania ścian np.: tapety. O nich jednak napiszemy za dwa tygodnie, w kolejnej odsłonie cyklu zaklinacze przestrzeni.

biuro projektowe poznań

certyfikaty, które warto kojarzyć

Jako klienci wiemy doskonale, że reklama kłamie. Producent chwalący swój produkt może ukryć lub przekoloryzować pewne fakty i właściwości. Biuro projektowe Poznań poleca, żeby za każdym razem czytać skład kupowanego produktu, a także stosować go zgodnie z zaleceniami. Poniżej lista certyfikatów, które gwarantują pewną jakość:

rekomendacja Polskiego Towarzystwa Alergologicznego – produkt przebadany pod kątem alergologicznym,

certyfikat EU Ecolabel – certyfikat europejski przyznawany produktom najmniej oddziałującym szkodliwie na środowisko naturalne,

znak EKO – przyznawany jest przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji dla produktów przemysłowych. Sygnalizuje niską szkodliwość środowiska naturalnego, a także spełnia kryteria dotyczące ochrony zdrowia,

Błękitny Anioł – niemiecki certyfikat przyznawany za niewielką szkodliwość na środowisko naturalne oraz człowieka,

EKO-ITB – znak przyznawany przez centrum akredytacji Instytutu Techniki Budowlanej dla produktów o niskiej szkodliwości na środowisko,

certyfikat GEV EMICODE EC 1 – przyznawany produktom o bardzo niskim poziomie emisji lotnych związków organicznych.

biuro projektowe poznań

Projektowanie i urządzanie wnętrz dla alergików wymaga wielu przygotowań i znajomości w chemii budowlanej. Po pomalowaniu ścian trzeba przez dwa dni wietrzyć pomieszczenia. Unikajmy porowatych powierzchni, na których osiada się kurz. Czytajmy skład wszystkich farb i zwracajmy uwagę na certyfikaty.

Za dwa tygodnie przedstawimy kolejny zestaw porad w temacie projektowania dla alergików. Jeśli Państwo szukacie informacji na temat materiałów budowlanych oraz ich wykorzystaniu to biuro projektowe Poznań zaprasza do lektury artykuł w cyklu mówimy jak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *