biuro architektoniczne poznań

Mówimy, jakie są materiały paroizolacyjne

Projektując indywidualny projekt domu zarówno architekt, jak i inwestor, muszą stanąć przed szeregiem różnych problemów. Jednym z nich jest wybór technologii budowania, który niesie za sobą szereg kolejnych decyzji i rozwiązań. Biuro architektoniczne Poznań easy project prezentuje drugą część artykułu, w którym:

mówimy, jakie są materiały paroizolacyjne.

biuro architektoniczne poznań

Paroizolacja występuje w różnej postaci. Najpopularniejsze materiały, z jakich jest wykonana to: tworzywa sztuczne oraz aluminium. Funkcje paroizolacyjne mogą mieć również niektóre farby, papa, a także folia w płynie. Każdy materiał ma swoje zastosowanie w innym miejscu.

Paroizolacje porównuje się pod kątem współczynnika paroprzepuszczalności Sd. Jeśli dany materiał posiada  współczynnik Sd równy 100 metrom, to znaczy, że stawia opór jak 100 metrów powietrza. Analizując paroizolacje pod kątem tego współczynnika można określić, że najgorsze są paroizolacje aktywne, lepsze są te polietylenowe, natomiast przodują materiały z warstwą aluminium.

biuro architektoniczne poznań

Warto w tym momencie przypomnieć o istnieniu folii termoizolacyjnej. Występuje w postaci maty z warstwą aluminiową. Pełni równocześnie funkcję paroizolacji, jednak dzięki swojej strukturze odbija promieniowanie cieplne. Niektórzy producenci gwarantują nawet do 92% odbitego ciepła, co ma wpływ na oszczędność energii niezbędnej do ogrzania budynku. Biuro architektoniczne Poznań ostrzega, że folię termoizolacyjną można stosować jedynie, gdy posiada się wentylację mechaniczną.

Czytając strony producentów lub porady innych architektów można natrafić na różne skróty. Warto sobie je na początku rozwinąć:

FWK – jest to nisko paroprzepuszczalna folia wstępnego krycia, która wymaga szczeliny wentylacyjnej.

MWK – jest to wysoko paroprzepuszczalna membrana wstępnego krycia, którą montuje się bezpośrednio na termoizolację.

Te terminy są potrzebne, by móc sprawnie wyjaśnić, jakie zastosowanie mają różne rodzaje paroizolacji.

biuro architektoniczne poznań

bariery parowe

Są to folie, które w składzie mają metal lub bitum. Współczynnik Sd wynosi ponad 40 m. Jest to tak zwana paroizolacja tradycyjna. Stosuje się w dachach ciepłych (czyli niewentylowanych) oraz w dachach ze szczeliną wentylacyjną (montuje się na termoizolacji, ale pod FWK lub poszyciem dachu).

biuro architektoniczne poznań

opóźniacze pary

Są to folie polietylenowe o grubości od 0,15 do 0,2 mm. Mogą występować w odmianie zbrojonej tkaniną lub siatką. Współczynnik Sd waha się między 20 a 40 m. Tak jak bariery parowe, określa się je mianem paroizolacji tradycyjnej. Opóźniacze prawie całkowicie zatrzymują parę wodną. Zaleca stosować się je tylko tam, gdzie występuje dobra wentylacja, inaczej powstaje efekt „torby foliowej” (skraplanie się wody po wewnętrznej stronie materiału). W praktyce opóźniacz pary jest materiałem nośnym dla wełny mineralnej, jednak między paroizolacją a płytami gipsowo-kartonowymi musi być zachowana pustka powietrzna.

biuro architektoniczne poznań

regulatory pary

To tak zwana aktywna paroizolacja. Jej Sd wynosi od 0,1 do 10 m. Posiada zdolność do magazynowania pary wodnej i oddawania jej w czasie, co zapobiega efektowi „torby foliowej”. Biuro architektoniczne Poznań podkreśla, że projektuje się go w dachach tylko z MWK. Regulatory stosuje się pod płytami gipsowo-kartonowymi, a przydają się gdy wentylacja nie jest w stanie usuwać nagromadzonej wilgoci. Regulatory pary warto stosować również w dachach stromych, ze względu na występujące tam zjawisko kapilarnego podciągania wody.

biuro architektoniczne poznań

 

Nie ma na rynku jednego uniwersalnego materiału, który stosuje się z powodzeniem w każdym miejscu jako materiał paroizolacyjny. Każda technologia budowania potrzebuje innych rozwiązań. Zadaniem architekta zaproponowanie optymalnego rozwiązania każdego problemu projektowego.

biuro architektoniczne poznań

Więcej artykułów o materiałach budowlanych znajdą Państwo pod tagiem mówimy jak. Natomiast zaklinacze przestrzeni to cykl tekstów, których tematem jest projektowanie wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *