biuro architektoniczne poznań

mówimy, jakie są 3 zasady w projektowaniu paroizolacji

Paroizolacja to bardzo cienka powłoka, która spełnia bardzo ważną rolę w budownictwie. Decydując się na indywidualny projekt domu każdy inwestor musi przedyskutować ze swoim architektem szereg pomysłów oraz rozwiązań konstrukcyjnych. Wybierając budynek w technologii szkieletowej lub posiadający więźbę dachową nie unikniemy tematu paroizolacji. Biuro architektoniczne Poznań wychodzi na przeciw inwestorom i zdradza tajniki projektowania.

mówimy, jakie są 3 zasady w projektowaniu paroizolacji

W pierwszym i drugim artykule pisaliśmy o roli paroizolacji oraz materiałach, z jakich są zrobione. Równocześnie biuro architektoniczne Poznań informuje, że nie ma na rynku uniwersalnego materiału budowlanego. Powinno się zatem pamiętać, że każdy indywidualny projekt domu trzeba rozpatrywać osobno.

biuro architektoniczne poznań

Zasada 1.

Ilość wchodzącej pary wodnej musi być mniejsza niż ilość pary wychodzącej. Magazynująca się wilgoć będzie doprowadzać do trwałych uszkodzeń konstrukcji zarówno drewnianych, jak i stalowych. Mając na uwadze tę prostą regułę uchronimy się przed koniecznością częstych remontów.

biuro architektoniczne poznań

Zasada 2.

W przegrodzie kolejność warstw powinna być ustawiona tak, aby materiały o największym oporze dyfuzyjnym znajdywały się wewnątrz budynku, a kolejne o coraz mniejszym oporze na zewnątrz. Ta zasada jest ważna, ponieważ jeśli np. biuro architektoniczne Poznań zaprojektuje dach dwuspadowy z materiałem o dużym oporze dyfuzyjnym na wierzchu, musi dobrać paroizolację o jeszcze większym oporze.

biuro architektoniczne poznań

Tę zasadę burzy ocieplanie indywidualnego domu od środka. Materiały do termoizolacji nie mają tak dobrego oporu dyfuzyjnego jak paroizolacja. Przez to zmienia się miejsce skraplania się pary co będzie miało negatywny wpływ na całą przegrodę.

Oczywiście biuro architektoniczne Poznań przypomina, że jest możliwość ocieplania domu od wewnątrz. Musi być dobrany taki materiał budowlany do termoizolacji, aby równocześnie spełniał funkcję paroizolacji. Równocześnie musi dobrze działać wentylacja, która usuwała by z pomieszczeń nadmiar pary wodnej.

biuro architektoniczne poznań

Zasada 3.

Polska to kraj, którego warunki atmosferyczne narzucają pewne rozwiązania techniczne. Jednak w zależności od strefy klimatycznej zmieni się również sposób stosowania materiałów o dużym oporze dyfuzyjnym. Można śmiało podać trzecią zasadę: w krajach o chłodnym klimacie paroizolacje projektuje się od wewnątrz przegrody, natomiast w miejscach o gorącym klimacie od zewnątrz (w budynkach z klimatyzacją).

biuro architektoniczne poznań

Umiejętne zastosowanie odpowiedniego materiału to cecha, którą powinien posiadać każdy projektant. Na zakończenie biuro architektoniczne Poznań easy project radzi każdemu inwestorowi, żeby o swoich potrzebach i pomysłach porozmawiał ze swoim architektem. Pomimo, że w cyklu mówimy jak podaliśmy wiele ciekawostek na temat paroizolacji, wciąż zachęcamy żeby w sprawie remontu, czy budowy udać się do profesjonalisty. Czasem zaoszczędzenie paru złotych na fachowcach niesie za sobą straty w formie remontów.

Jeśli podobał Ci się nasz artykuł to zapraszamy do drugiego cyklu architektonicznego: zaklinacze wnętrz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *