poradnik

Mówimy jakie pokrycie dachowe wybrać cz. 2

biuro_architektoniczne_poznań

W ostatnim artykule pisaliśmy o pokryciach dachowych takich jak: dachówki ceramiczne, dachówki cementowe, blachodachówki czy blacha dachowa. W tym tygodniu dokończymy temat, przybliżając kolejne materiały budowlane. Biuro architektoniczne Poznań easy project mówi:

jakie pokrycia dachowe wybrać?

We współczesnym budownictwie jest wykorzystywanych wiele materiałów na pokrycia dachowe. Część z nich jest mniej popularna, choć w cale nie muszą ustępować jakością. 

biuro_architektoniczne_poznań

papa

Papa jest materiałem szeroko wykorzystywanym w budownictwie. Stosuje się ją do izolacji fundamentów, posadzki, ścian oraz dachu, ponieważ świetnie chroni przed wilgocią. Papa składa się z masy asfaltowej lub smołowej oraz osnowy z włókna poliestrowego, szklanego lub tektury. Można ją stosować jako pokrycie dachu nawet przy połaciach nachylonych pod bardzo małym kątem. Taki dach może być wykonany jedno lub dwuwarstwowo. Papa wierzchniego krycia powinna być pokryta posypką mineralną. Biuro architektoniczne Poznań przypomina, że do wykończenia dachu nie powinno się używać papy z welonem szklanym ze względu na jej mniejszą wytrzymałość.

biuro_architektoniczne_poznań

bitumiczne płyty faliste

Płyty bitumiczne charakteryzują się łatwością w montażu. Wykorzystywane są jako wykończenia dachu w małej architekturze, takiej jak: altany, budynki gospodarcze, czy wiaty garażowe. Są lekkie i w porównaniu do innych materiałów dość tanie. Zapewniają izolację akustyczną, termiczną oraz gwarantują świetną wentylację budynku. Faliste płyty bitumiczne są odporne na kwasy, chemikalia oraz grzyby. Biuro architektoniczne Poznań informuje, że takie płyty są bardzo lekkie, ważą niecałe 3 kg na metr kwadratowy, dzięki czemu dach nie wymaga specjalnie dużej konstrukcji. Ich wytrzymałość szacuje się na 15-20 lat.

biuro_architektoniczne_poznań

gonty bitumiczne

Są to specjalnie wycięte pasy papy asfaltowej, charakteryzującej się wysoką twardością. Z powodzeniem wykorzystywane są przy dachach stromych i skomplikowanych. Biuro architektoniczne Poznań uprzedza, że poszycie z gontów bitumicznych wymaga pełnego deskowania. Ten materiał jest odporny na czynniki atmosferyczne, a specjalna posypka chroni przed promieniami UV oraz przebarwieniami. Na rynku gonta bitumiczne dostępne są w różnych kształtach i kolorach. Można stosować je przy dachach z kątem nachylenia między 12 a 75 stopni. Ich waga waha się między 11 a 13 kg na metr kwadratowy, a wytrzymałość szacuje się na 15 lat.

biuro_architektoniczne_poznań

gonty drewniane

Drewno to materiał wykorzystywany praktycznie od początku historii budownictwa. Współczesne gonty drewniane produkuje się ze świerku, osiki, a także modrzewia syberyjskiego. Biuro architektoniczne Poznań zwraca uwagę, aby wybierać takie egzemplarze, które mają jak najmniej sęków. Na rynku dostępne są gonty cięte oraz łupane. Te drugie charakteryzują się większą twardością i mniejszą nasiąkliwością. Bez odpowiedniej impregnacji ten naturalny materiał na poszycia dachu będzie wymagał częstszej konserwacji. Gonty są lekkie, chronią przed zimnem oraz hałasem. Stosuje się je nawet przy skomplikowanych dachach, których kąt nachylenia waha się między 14 a 18 stopni.

biuro_architektoniczne_poznań

strzecha

Strzecha jest materiałem wykorzystywanym od setek lat. Kojarzy się z architekturą wiejską, jednak dzisiejsze wyroby mają bardzo dobre właściwości. Ich wytrzymałość szacuje się na 100 lat. Charakteryzuje się kapitalną izolacją termiczną oraz akustyczną. Wbrew pozorom współczesne strzechy mają bardzo wysoką odporność na ogień, a to ze względu na dużą zawartość krzemionki. Mocno ubita uniemożliwia płomieniom rozprzestrzenianie się. Strzecha zapewnia kapitalną wentylację pomimo swojej szczelności. Nie wymaga szczególnej konserwacji. Można stosować ją przy dachach nachylonych o 35 stopni. Co interesujące, strzecha nie jest zasiedlana przez ptaki, gryzonie ani pajęczaki. Biuro architektoniczne Poznań ostrzega, że nie w każdej sytuacji można stosować ten materiał jako poszycie dachu. Istnieją specjalne przepisy, które jasno określają, jaką odległość powinien zachować budynek ze strzechą od innych budowli. Wielkość działki i zabudowa wokół niej może uniemożliwiać przedsięwzięcie takiej inwestycji.

biuro_architektoniczne_poznań

eternit

Jest to niezwykle niebezpieczny materiał azbestowo-cementowy, który został wycofany z budownictwa w wielu krajach. Biuro architektoniczne Poznań ostrzega, żeby nie stosować ani nie przebywać w budynkach wyposażonych w elementy z eternitu! Wszystkie zalety tego materiału przyćmiewa fakt, że włókna azbestu osiadają się w płucach, co prowadzi do utraty zdrowia, a nawet śmierci.

biuro_architektoniczne_poznań

Wybór poszycia dachowego zależy od wielu czynników. Najważniejszym wydaje się skomplikowanie połaci dachu oraz jej kąt nachylenia. Kiedy kąt jest mniejszy, tym bardziej wymagana jest większa szczelność. W takich przypadkach część materiałów budowlanych nie będzie się sprawdzać. Na wybór poszycia powinno mieć wpływ również otoczenie. Warto, by architektura wpisywała się w krajobraz. Najważniejszym czynnikiem dla części inwestorów będzie bez wątpienia cena. W budownictwie czasem bywa tak, że zbytnie oszczędzanie prowadzi do nieprzewidzianych wydatków w przyszłości.

biuro_architektoniczne_poznań

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *