biuro architektoniczne Poznań

Mówimy, jakie materiały wybrać do ocieplenia domu cz. 3

W budownictwie nie ma jeszcze takiego materiału do termoizolacji, którego można by było stosować do wszystkich przegród. Każdy substancja posiada swoje wady i zalety, a rolą architekta jest wykorzystać jej potencjał. Niestety na rynku mamy bardzo bogaty wybór surowców. Producenci oferują swoje produkty w różnych odmianach i formie. Biuro architektoniczne Poznań pisało już o najpopularniejszych materiałach, czyli styropianie (EPS oraz XPS) oraz wełnie mineralnej (skalnej oraz szklanej). W ostatniej części artykułu przyglądamy się ostatnim technologiom ocieplania domów.

Mówimy, jakie materiały wybrać do ocieplenia domu.

biuro architektoniczne Poznań

Do izolacji stosuje się często płyty oraz maty. Są one wygodne w montażu i obróbce, jednak mają swoje ograniczenia. W niektórych projektach, czy przebudowach znajdą się miejsca niedostępne. Żeby ocieplić szpary lub wąskie przestrzenie powstała metoda wdmuchiwania. Ta technologia wykorzystuje granulat styropianowy, granulat wełny (biuro architektoniczne Poznań omówiło je pokrótce w poprzednich artykułach), ale także i granulat celulozy. Grudki danego materiału zachowują się jak woda – szczelnie wypełniają pustą przestrzeń, równocześnie zapobiegają tworzeniu się mostków termicznych. Warto zaznaczyć, że pomimo wielu zalet tego sposobu ocieplania, nie podaje się jego wad. Należy pamiętać, że przy wdmuchiwaniu (np. przy docieplaniu połaci dachowych zabudowanych płytą gipsowo-kartonową) potrzebny jest otwór o średnicy minimum 5 cm. Do równego rozprowadzenia granulatu trzeba robić dziury w pewnej częstotliwości np. 4 otwory na 1 metr kwadratowy, co oczywiście zostawi widoczny ślad. Oprócz wdmuchiwania istnieje jeszcze metoda natryskowa, a także wiele innych materiałów, które swoje zastosowanie znalazły w szeroko pojętym budownictwie.

biuro architektoniczne Poznań

 

celuloza

Granulat celulozy spodoba się wszystkim inwestorom dbającym o środowisko. Wykonuje się go z makulatury oraz soli. Proces wytwarzania przebiega bez zanieczyszczeń, a w dodatku koszt uzyskania jest nawet 20-krotnie mniejszy od innych materiałów. Celulozę charakteryzuje łatwość wykonania, z którą nie wiążą się niepotrzebne odpady. Ma lepszy współczynnik przewodzenia ciepła niż EPS, czy wełna mineralna (λ może mieć do 0,034 W/mK). Hamuje rozwój pleśni i grzybów, chroni przed biodegradacją, korozją, a nawet gryzoniami. Nie spala się, nie topnieje i nie odpada. Cechuje ją dobra izolacja akustyczna oraz trwałość na około 50 lat. Włókna celulozy są otwarte dyfuzyjne i higroskopijne, co za tym idzie sprzyjają odparowywaniu wilgoci zbierającej się na elementach przegrody. Stosuje się ją w izolacji ścian szkieletowych, połaci dachowych oraz jako uzupełnienie do izolacji tradycyjnej.

biuro architektoniczne Poznań

pianka poliuretanowa – PUR

Pianka poliuretanowa wykorzystywana jest jako ocieplenie w metodzie natryskowej, ale również jest składnikiem do produkcji płyt PUR, które są alternatywą do płyt EPS, czy wełny mineralnej. Natrysk nie ulega osuwaniu się. Zabezpiecza metal przed korozją, a drewno przed pleśnią i grzybami. Pełni funkcję hydroizolacji, gdyż nie nasiąka wodą. Piankę cechuje odporność na czynniki chemiczne, duża wytrzymałość mechaniczna, dobra izolacja akustyczna oraz duża przyczepność do podłoża. Parametry fizyczne pianki poliuretanowej nie zmieniają się z upływem czasu. Sprawdza się w miejscach o trudnej dostępności i kształtach. Na rynku dostępna jest w wersji palnej i samogasnącej. Biuro architektoniczne Poznań przypomina, że podczas pożaru będzie wydzielać szkodliwe substancje. Dostępna jest pianka zamkniętokomórkowa  oraz otwartokomórkowa. Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne – λ waha się między 0,019 a 0,025 W/mK. Składa się z pęcherzyków wypełnionych gazem szlachetnym. Wykorzystywana jest w ocieplaniu fundamentów, ścian, podłóg oraz dachów. Pianka poliuretanowa otwartookomórkowa wykonana jest z pęcherzyków wypełnionych powietrzem, które przenikają się przez siebie, tworząc strukturę na podobieństwo gąbki. λ wynosi 0,035 do 0,38 W/mK. Ze względu na jej paroprzepuszczalność wymaga dodatkowej paroizolacji.

biuro architektoniczne Poznań

Na zakończenie ostatnia porada od biura architektonicznego Poznań easy project. Jeśli Państwo posiadacie już gotowy projekt, to wciąż bez jego adaptacji jest możliwa zamiana termoizolacji. Trzeba jednak zrobić z głową i uważać na parę szczegółów. Zamienienie materiałów można wprowadzić jeśli nie zwiększy to obciążenia na konstrukcję, co ma wpływ na bezpieczeństwo użytkowników. Nowa warstwa izolacji nie może zwiększyć obrysu domu. Może się okazać, że te dodatkowe centymetry wpłyną na odległość budynku od granicy działki, co naruszy przepisy budowlane.

biuro architektoniczne Poznań

W ostatnich artykułach biuro architektoniczne Poznań omówiło najpopularniejsze materiały do termoizolacji. Nie są to jednak wszystkie dostępne na rynku. Istnieją płyty PUR (poliuretan), płyty PIR (poliizocyjanuran), płyty rezolowe, płyty z pianki fenolowej, płyty mineralne, czy folie termoizolacyjne. Jak widać jest ich bardzo dużo. Często różnice są nieznaczne, jednak mając na uwadze optymalizację ocieplenia trzeba mieć bardzo dużą wiedzę. Czy mają Państwo czas na zorientowanie się na rynku materiałów budowlanych? Od tego jest architekt!

One thought on “Mówimy, jakie materiały wybrać do ocieplenia domu cz. 3

  1. Dzień dobry,
    dziękujemy za komentarz 🙂 Proszę zajrzeć za dwa tygodnie w następnej odsłonie cyklu: „mówimy jak”.
    pozdrawiamy
    zespół easy project

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *