poradnik

Mówimy jaki projekt domu: murowany, czy szkieletowy?

biuro_architektoniczne_poznań

Ludzie chcący wybudować dom stają przed wieloma dylematami. Trudno samemu podjąć wszystkie decyzje oraz przewidzieć niepożądane problemy. Warto ze swoimi wątpliwościami podzielić się ze swoim architektem. Wcześniej pisaliśmy o wadach i zaletach domów parterowych i z poddaszem użytkowym. Tym razem biuro architektoniczne Poznań podejmuje temat technologii, skupia się na dwóch najpopularniejszych i mówi:

jaki dom budować: murowany, czy szkieletowy?

biuro architektoniczne poznań

W odległych zakątkach świata stawia się domy w różnej technologii, wykorzystując miejscowe materiały. W Polsce inwestorzy mają duży wybór w zakresie konstrukcji, czy materiałów. Branża budowlana wciąż się rozwija i proponuje wiele sprawdzonych rozwiązań. Trzeba zdać sobie sprawę, że nie istnieje jedna, optymalna technologia budowania. Każdy rodzaj konstrukcji oraz dobrane materiały posiadają swoje wady i zalety. Biuro architektoniczne Poznań proponuje, żeby dobór struktury budynku podyktowany był zaspokajaniem waszych potrzeb.

biuro architektoniczne poznań

cena

Bez wątpienia jest to pierwsze kryterium, którym kieruje się wielu inwestorów. Biuro architektoniczne Poznań informuje, że w zależności od dobranej technologii, koszty budynku się zmieniają. Ma to związek z materiałami, jakie narzuca dany typ konstrukcji. Domy w technologii murowanej buduje się dłużej. W zależności od wielkości dobranych pustaków, cegieł czy bloczków praca może się skrócić, co za tym idzie zmniejszą się koszty wykonawstwa. Niektóre materiały konstrukcyjne posiadają większą zdolność do akumulacji ciepła, co równa się zmniejszeniem wydatków na izolację oraz późniejsze utrzymanie budynku. Domy szkieletowe stawia się znacznie szybciej, a jeśli inwestor zdecyduje się na prefabrykaty to budowę można zakończyć w zdecydowanie krótszym czasie. Ta technologia nie wymaga prac mokrych, dzięki czemu można działać przez cały rok. Przy tej inwestycji potrzeba całej ilości pieniędzy w jednym momencie, ale za to można się od razu wprowadzać, co niweluje koszty równoległego wynajmu mieszkania. Dom murowany można budować fazami, dzięki czemu wydatki rozkładają się w czasie.

biuro architektoniczne poznań

trwałość

W Polsce wciąż popularna jest technologia murowana domów. Inwestorzy chcą postawić budynek, który będzie służył pokoleniom. Ściany murowane są cięższe, mocniej osadzają się w gruncie, przez co trzeba zwiększyć wydatki na szerokie ławy fundamentowe. Mury z cegieł, pustaków, czy bloczków pozwalają na zastosowanie stropów o większej rozpiętości. Materiały takie jak wełna mineralna, bloczki silikatowe, czy żelbet bardzo dobrze pochłaniają dźwięk, stąd budowy murowane posiadają lepszą izolację akustyczną. Domy szkieletowe są lżejsze. Dzięki swojemu małemu ciężarowi są odpowiednie na działkach charakteryzujących się nietypowymi gruntami. Budynki postawione w tej technologii są łatwe w rozbudowie, a ich okres użytkowania bez generalnego remontu wynosi około 50 lat. Co więcej, przy odpowiedniej konserwacji i eksploatacji mogą służyć kolejnym pokoleniom rodziny. Biuro architektoniczne Poznań przypomina, że z zewnątrz dom wybudowany w konstrukcji murowanej nie musi się różnić od tego w konstrukcji szkieletowej. Estetyka architektury nie powinna być zatem wyznacznikiem wyboru technologii.

biuro architektoniczne poznań

wnętrze

Największą różnicę między typami konstrukcji stanowi użytkowanie. Wprawdzie można dobrać tak izolację, że ściany szkieletowe będą miały takie same niskie przewodzenie ciepła jak te murowane, jednak to pustaki i bloczki mają większą zdolność do akumulacji termicznej. Domy murowane mają większą bezwładność cieplną, czyli dłużej oddają swoją temperaturę do otoczenia. Świetnie sprawdza się w nich ogrzewanie podłogowe. Domy z konstrukcją szkieletową mają tendencję do szybkiego oddawania temperatury, wymagają zatem częstego ogrzewania. Biuro architektoniczne Poznań uspokaja, ponieważ przy racjonalnym zarządzaniu energią można tutaj znaleźć oszczędności. W takich budynkach preferuje się ogrzewanie powietrzne z rekuperacją. Kolejną ważną kwestią przy zastosowaniu konstrukcji szkieletowej jest wentylacja. Ściany w takich budynkach mają zamontowaną paroizolację po wewnętrznej stronie. Zapobiega to skraplaniu się wody na izolacji, podczas różnic temperatur w środku i na zewnątrz. Niestety zwiększa to wilgotność powietrza, która jeśli będzie utrzymywać się na poziomie 70% może doprowadzić do trwałych zniszczeń w poszyciu. Domy szkieletowe są bardzo wygodne w projektowaniu i montowaniu instalacji. Nie trzeba wykuwać bruzd w murach, żeby poprowadzić okablowanie, ponieważ wszelkie przewody można wygodnie usadowić pod poszyciem.

biuro architektoniczne poznań

Każda z technologii stawiania domów posiada swoje wady i zalety. W niniejszym artykule biuro architektoniczne Poznań zwróciło uwagę tylko na te najistotniejsze z nich. Trzeba mieć w pamięci, że w zależności od doboru materiałów pojawią się kolejne trudności, a także i udogodnienia. Nie ma niestety doskonałej konstrukcji spełniającej potrzeby każdego inwestora. Warto zatem porozmawiać ze swoim architektem o swoich pomysłach oraz obawach, ponieważ dzięki temu będzie mógł dobrać technologię idealną dla nas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *