poradnik

Mówimy jaki projekt domu: indywidualny, czy z katalogu?

biuro_architektoniczne_poznań

Wybudowanie swojego wymarzonego domu dla rodziny jest niesamowicie ważnym przedsięwzięciem. Są to tysiące godzin rozmów i rozmyślań, aby inwestycja mądrze i dobrze służyła swoim użytkownikom. Budowa angażuje bardzo duże środki oraz czas całej rodziny. Na co się w ostateczności zdecydować? Czy lepszym pomysłem jest kupienie projektu z katalogu, czy zaufanie architektowi? Biuro architektoniczne easy project z Poznania mówi:

jaki wybrać projekt domu: indywidualny, czy z katalogu?

biuro architektoniczne poznań

O tym, czy decydujemy się na dom parterowy czy z poddaszem użytkowym, decyduje najczęściej cena. Podobnie jest z wyborem projektu. Zlecając budowę swojego domu architektowi, mamy wpływ na wiele etapów projektu. Podczas konsultacji z projektantem wybieramy w jakiej technologii będzie stawiany budynek, jakich materiałów użyjemy oraz dobieramy odpowiedni system grzewczy. Po tych ustaleniach spotkają nas oszczędności przy optymalizacji konstrukcji, na której zyskamy nawet do 30% ceny materiałów.

biuro architektoniczne poznań

Firmy sprzedające gotowe projekty domów starają się skusić ceną. W swoich katalogach pomijają jednak fakt, że do ich opłaty trzeba dodać koszty:

adaptacja

Niezależnie, czy decydujemy się na projekt indywidualny czy gotowy, musimy udać się do biura architektonicznego. Okazuje się, że dom z katalogu tylko w teorii jest „skończony”. Może być nieaktualny, np 1. stycznia 2017 roku wchodzą do użytku nowe normy dotyczące współczynników przenikania ciepła. Trzeba dostosować go do zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy, które ustalają m.in. rodzaj i kształt dachu albo linię zabudowy na działce. Dodatkowo architekt musi sporządzić projekt zagospodarowania terenu, na którym zamieszcza projekty przyłączy (wody, gazu, energii), a w przypadku braku miejskiej kanalizacji deszczowej również lokalizację i odpowietrzenie szamba. PZT musi być wykonane na mapie geodezyjnej, czyli specjalnej mapie do celów projektowych z pieczątkami: wydziału geodezji oraz geodety z uprawnieniami.

biuro architektoniczne poznań

Kolejnym obowiązkiem jest sprawdzenie strefy obciążenia śniegiem oraz wiatrem. Na koniec na podstawie badań podłoża wykonanych przez geologa, architekt przerabia fundamenty np. ich wymiary oraz głębokość posadowienia. Jeśli zmiany projektu z katalogu będą miały wpływ na konstrukcje, nie można ich wprowadzić bez zgody projektanta. Koszty związane z adaptacją gotowego projektu mogą być zatem bardzo duże. Właściciele działek narożnych, wąskich, o nietypowym kształcie lub z charakterystycznym spadkiem terenu, powinni zdecydować się na indywidualny projekt i udać się do biura architektonicznego w pierwszej kolejności. Zwracając się do architekta mamy pewność, że wszelka dokumentacja zawiera się już w cenie.

biuro architektoniczne poznań

czas

Jednym z powodów decydowania się na projekt z katalogu jest chęć zaoszczędzenia czasu. Wydaje się, że gotowy projekt można zacząć stawiać już następnego dnia. Nic bardziej mylnego. Kupując taki projekt i tak musimy udać się do architekta po adaptację oraz skompletować niezbędną dokumentację, aby otrzymać pozwolenie na budowę. To generuje dodatkowe koszty. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że nie jesteśmy w stanie od razu podjąć decyzję odnośnie wyglądu swojego wymarzonego projektu. W katalogach znajdziemy tysiące różnych pomysłów, przebrnięcie się przez wszystkie oraz ich przeanalizowanie zajmie bez wątpienia bardzo dużo czasu i energii. Decydując się na usługi biura architektonicznego mamy pewność, że dom będzie dopasowany do naszych wymagań.

biuro architektoniczne poznań

korzyści

Biuro architektoniczne Poznań przypomina o wielu zaletach współpracy z architektem, których nie są wstanie zaoferować katalogi. Przede wszystkim możesz liczyć na doradztwo architektoniczne. Projektanci będą w stanie zasugerować, jaka bryła lub jakie materiały będą idealnie pasować do otoczenia twojej działki. Odpowiednie wkomponowanie się w krajobraz będzie podkreślać charakter estetyczny twojej inwestycji. Projektując budynek masz wpływ na funkcję domu. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza jeśli masz w planach posiadać jakieś nietypowe pomieszczenie jak studio nagraniowe, czy saunę. Pracując nad bryłą całego domu projektant myśli równocześnie o aranżacji wnętrz, doborze oświetlenia pomieszczeń, czy nawet o roślinach w otoczeniu.

biuro architektoniczne poznań

estetyka

Wybudowanie własnego domu to z największych dokonań w życiu. Wznosimy coś trwałego, budynek który będzie stał przez bardzo długi czas. W trakcie tych wszystkich lat nasza inwestycja będzie cieszyć oczy, albo szpecić okolicę. Decydując się na projekt z katalogu wybieramy pomysł wtórny. Kierując się do biura architektonicznego Poznań mamy pewność, że ciężko zarobione pieniądze zostaną przeznaczone na wybudowanie czegoś unikatowego, jedynego w swoim rodzaju.

biuro architektoniczne poznań

co wybrać?

Przy wyborze gotowych projektów istnieje ryzyko pojawienia się nieprzewidywanych, dodatkowych kosztów. Nie unikniemy też wydatków związanych z adaptacją, czy kompletowaniem pełnowartościowej dokumentacji projektowej. Zlecając architektowi zaprojektowanie indywidualnego domu, oprócz dopasowanego do naszych potrzeb projektu, otrzymujemy również doradztwo oraz odpowiedzialność za etapy budowy. Każdy, kto chce wybudować swój własny dom, stanie przed dylematem, czy wybrać projekt z katalogu, czy też zwrócić się z tym do biura architektonicznego. Biuro architektoniczne Poznań przypomina, że budowa to duży wydatek (minimum 300 000 zł), więc niektórzy będą szukać oszczędności na różnych etapach prac. Pytanie tylko, czy takie podejście rzeczywiście będzie dla nas opłacalne?

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *