Biuro architektoniczne Poznań

mówimy, jak wyciszyć mieszkanie część 2.

Hałas to niepożądany dźwięk o dużym natężeniu. Może wpływać negatywnie na nasz nastrój oraz zdrowie. Okazuje się, że hałas przyspiesza proces starzenia, zwiększa nadciśnienie tętnicze, a także może wywoływać wrzody żołądka. Warto zatem pomyśleć o wyciszeniu pomieszczeń, w których najczęściej przebywamy. Zwłaszcza, że stare budownictwo nie spełnia współczesnych norm izolacji akustycznej. W tym tygodniu

mówimy, jak wyciszyć mieszkanie (część 2).

biuro architektoniczne Poznań

W podłogach materiały do izolacji akustycznej muszą spełniać dwa warunki: muszą posiadać dużą sztywność dynamiczną (redukcja drgań) oraz dobrą wytrzymałość na ściskanie. Spełnienie tych kryteriów spowoduje, że sąsiad z dołu nie będzie słyszał odgłosu chodzenia w szpilkach po drewnianej posadzce. W roli izolatora sprawdzą się maty akustyczne, te same, które można wykorzystać do wyciszenia ścian. Można je usytuować pod panelami, parkietami, wykładzinami, czy płytkami ceramicznymi. Biuro architektoniczne Poznań zwraca tylko uwagę na fakt, że część materiałów do izolacji akustycznej spełnia również funkcję izolacji termicznej, stąd trzeba je umieszczać pod ogrzewaniem podłogowym.

biuro architektoniczne Poznań

sufity

Sposobem na zniwelowanie odgłosów stukania sąsiada z góry jest zawieszenie sufitu podwieszanego. Biuro architektoniczne Poznań informuję, że technologia będzie praktycznie taka sama, jak przy budowie przedścianki. Na ruszcie stalowym montuje się wełnę mineralną, a od spodu zawiesza się płytę gipsowo-kartonową. Im grubsza warstwa wełny, tym lepsza izolacja akustyczna oraz (przy okazji) termiczna. Warunkiem jest poprawne zamontowanie oraz wykorzystanie odpowiednich mocowań, które nie będą przewodzić drgań. Minusem jest utrata na wysokości pomieszczenia, co w wysokich kamienicach nie będzie odczuwalne.

biuro architektoniczne Poznań

okna i drzwi

Uszczelniając pomieszczenia nie można zapomnieć o takich elementach jakimi są drzwi i okna. Na rynku dostępne są okna ze szkłem dźwiękochłonnym. Dzięki nim ludzie mieszkający w bliskiej odległości od dużej i ruchliwej ulicy mogą poprawić sobie komfort życia. Biuro architektoniczne Poznań tradycyjnie przypomina, że materiał izolacyjny to nie wszystko, istotny jest również sam montaż. Najważniejsza jest szczelność połączenia z ościeżem lub innymi elementami konstrukcji. Mieszkańcy domów wielorodzinnych mają również możliwość uniemożliwiania przedostania się dźwięków na klatkę schodową lub innych, za pomocą dźwiękoszczelnych drzwi.

biuro architektoniczne Poznań

domowe sposoby

Biuro projektowe Poznań easy project przypomina, że żeby wyciszyć pomieszczenie, zniwelować pogłos, czy echo nie trzeba pomniejszać swojego metrażu i stosować wymyślnych okładzin na ścianę. Czasem sprawdzają się proste rozwiązania. Za przykład niech posłuży sala kinowa. Wszystkie w niej siedzenia i ściany obite są przytulnym materiałem, który niweluje odbijanie się fali dźwiękowej. Podobnie możemy urządzić u siebie w domu. Architekci Poznań oczywiście nie namawiają do przyozdabiania tkaniną wszystkich ścian. Czasem wystarczy zwykły dywan do wygłuszenia stukania np. dzieci, zamontowanie boazerii lub zawieszenie makatki do zredukowania pogłosu. Dobrym pomysłem jest usytuowanie biblioteczki z książkami lub komiksami przy ścianie oddzielającej nas od sąsiada. Zastosowanie tynku strukturalnego również pozwoli na tłumienie dźwięków, jednak charakterystyczna faktura zwiększa powierzchnie, na której osadza się kurz, co będzie niekorzystne dla alergików.

biuro architektoniczne Poznań

Na zakończenie biuro architektoniczne Poznań przypomina, że w budownictwie wielorodzinnym, gdy wyciszymy swoje mieszkanie, to efekt będzie słyszalny dla naszych sąsiadów. Jeśli problemem jest głośny sąsiad organizujący imprezy w środku nocy, to wprawdzie możemy odgrodzić się matami akustycznymi, jednak nie rozwiąże to naszego problemu. W takiej sytuacji to nasz sąsiad musi wyciszyć swoje mieszkanie, co prawdopodobnie nie przypadnie mu do gustu. Życzymy Państwu ciszy i spokoju we własnych czterech ścianach.

Jeśli potrzebujesz projektu domu to napisz do nas.

Tutaj znajdziesz poprzednią część artykułu o wyciszaniu mieszkania. Pod tagiem: „mówimy jak” znajdziesz porady budowlane, natomiast pod: „zaklinacze przestrzeni” informacji o architekturze wnętrz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *