Biuro projektowe Poznań

mówimy, jak wyciszyć mieszkanie część 1.

Jeśli jesteś mieszkańcem bloku i chciałbyś wyciszyć swoje cztery kąty, to trafiłeś na odpowiedni artykuł. Biuro projektowe Poznań easy project przygotowało dla Ciebie kilka porad jak poradzić sobie z problemem hałasu. W tym tygodniu

mówimy, jak wyciszyć mieszkanie.

Niestety na samym początku musimy Cię drogi czytelniku zmartwić. Jeśli masz sąsiada, który ma tendencje do puszczania głośnej muzyki, czy imprezowania w środku nocy, to niestety nie uda Ci się go całkowicie wygłuszyć. Jedynym sposobem jest nakłonienie go do wyciszenia swojego mieszkania, co może być bardzo trudne. Jeśli zainstalujesz w swoim mieszkaniu dodatkową izolację akustyczną, to wprawdzie spowodujesz niewielkie zmniejszenie hałasu generowanego przez sąsiada, jednak głównie wyciszysz swoją egzystencję dla niego. Być może jesteś właśnie osobą, która lubi delektować się głośnym brzmieniem muzyki i nie chce przeszkadzać tym innym, w takim razie poniższe rady będą idealne dla Ciebie.

Biuro projektowe Poznań

 przedścianka

Pierwszym sposobem na wyciszenie pomieszczenia jest przedścianka. Polega na tym, żeby do wybudowanej ściany dostawić ekran akustyczny. Wadą jest ubytek metrażu pomieszczenia, ponieważ przedścianka będzie mieć do parunastu centymetrów grubości (im grubsza, tym lepsza). Technologia montowania przedścianki przypomina konstrukcję szkieletową budynku. Na ruszcie z profili stalowych przytwierdza się folię dźwiękoizolacyjną, wełnę mineralną oraz okładziny z płyt gipsowo-kartonowych. Wełna mineralna prawdopodobnie będzie kojarzyć się Państwu głównie z izolacją termiczną, jednak w tym przypadku jej funkcja polega na pochłanianiu i tłumieniu dźwięków. Biuro projektowe Poznań przypomina, że dźwięk również przemieszcza się obwodowo, dlatego niesamowicie ważny jest poprawny montaż przedścianki. Wszystkie stalowe profile w miejscach, gdzie stykają się ze ścianą, muszą być podklejone za pomocą specjalnej taśmy akustycznej. Oprócz tego konstrukcja powinna być dobrze skręcona i uszczelniona w miejscach styku, które mogą przesyłać niepożądane drgania na przegrody.

Biuro projektowe Poznań

okładziny na ścianę

Alternatywą do wyżej omówionej przedścianki będzie naklejanie na ścianę warstwy materiałów o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Niestety ta metoda poprawi izolacyjność zaledwie o parę decybeli. Czasem jednak będzie to już na tyle odczuwalna zmiana, która poprawi komfort mieszkańców. Dobór materiału zależy od preferencji użytkownika oraz finalnego efektu estetycznego ściany, jaki chce się uzyskać.

Dużo jest zwolenników korka ekspandowanego. Jest to materiał naturalny, odporny na owady i gryzonie, który nie wydziela żadnych toksyn. W dodatku jego właściwości antystatyczne powodują, że świetnie sprawdza się w mieszkaniach dla alergików. Można go stosować zarówno na ścianach, jak i podłodze. Biuro projektowe Poznań zwraca tutaj uwagę na błąd, jaki może się pojawić przy projektowaniu podłogi. Korek jest świetną izolacją termiczną, która odbija ciepło, stąd nie należy go umieszczać jako najwyższej warstwy podłogi przy ogrzewaniu podłogowym.

Biuro projektowe Poznań

Poprawę otrzyma się również przy zamontowaniu dodatkowych płyt gipsowo-kartonowych lub płyt gipsowo-włóknowych o podwyższonych izolacji akustycznej. Podobno świetnie się sprawdzają płyty fabryczne z warstwą blachy ołowianej, jednak ze względu na duży ciężar i wysoką cenę są przez wszystkich odradzane. Biuro projektowe Poznań przypomina, że do wyciszenia pomieszczeń wykorzystuje się również piankę akustyczną. Ze względu na cenę oraz fakt, że świetnie niweluje pogłos, wykorzystywana jest w budownictwie (np. w studio nagraniowym, w radio), przemyśle, motoryzacji, a także transporcie.

Biuro projektowe Poznań

na etapie budowy

Tradycyjnie najkorzystniejszą sytuację w temacie wyciszenia budynków mają inwestorzy, którzy zdecydowali się na indywidualny projekt domu. Mogą oni powiedzieć architektowi o swoich potrzebach i pomysłach, dzięki  czemu problem izolacji akustycznej rozwiąże się już na etapie projektowym. Jeśli w planach jest dom o konstrukcji szkieletowej dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie ściany z dwóch materiałów konstrukcyjnych i warstwy izolacji akustycznej między nimi. Przy okazji uzyska się przegrodę o lepszej izolacji termicznej. W przypadku ścian jednowarstwowych należy uwzględnić warstwy materiałów do izolacji akustycznej lub wyżej opisaną przedściankę.

Biuro projektowe Poznań

Wyciszanie gotowych mieszkań w budynkach wielorodzinnych to całkiem kłopotliwa sprawa. Biuro projektowe Poznań poleca wykonywać izolację akustyczną podczas remontu albo robót wykończeniowych. Inaczej jesteśmy narażeni na dodatkowe koszty. Montaż popularnej przedścianki przyniesie lepszy efekt wyciszający, niż obłożenie ścian matami izolacyjnymi, jednak ubytek na metrażu spowoduje, że nie wszyscy skorzystają z tego rozwiązania.

Za tydzień pojawi się druga część artykułu z poradami na temat wyciszania mieszkań. Jeśli spodobał Ci się tekst, zapraszamy do innych porad budowlanych pod  tagiem: „mówimy jak„, oraz porad w dziedzinie architektury wnętrz pod tagiem: „zaklinacze przestrzeni„.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *