biuro architektoniczne poznań

Mówimy, jak dobrać materiały paroizolacyjne

Tradycyjnie w cyklu mówimy jak easy project – biuro architektoniczne Poznań przedstawia porady dotyczące budowy, z nastawieniem na indywidualne projekty domów. Tym razem przedstawiamy Państwu zagadnienie, które znajdzie zastosowanie również w przypadku remontów i docieplania budynków od wewnątrz.

Mówimy, jak stosować materiały paroizolacyjne

biuro architektoniczne poznań

para wodna

Występowanie pary wodnej jest naturalne i powszechne w budynkach. Biuro architektoniczne Poznań przypomina, że dostaje się ona z atmosfery, z mokrych technologii budowlanych (czyli podczas wysychania tynków i murów) oraz od mieszkańców. W obiektach mieszkalnych wilgotność wynosi około 50-70%. Jest ona niezbędna, ponieważ w przypadku zbyt suchego powietrza może dojść do podrażnień śluzówki nosa. Paroizolacja, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie nie dopuścić do przenikania pary wodnej w głąb przegrody. W praktyce tylko opóźnia dyfuzję, ponieważ trudno jest zrobić warstwę, która by skutecznie nie przepuszczała wody. Każdy indywidualny projekt domu jednorodzinnego musi mieć paroizolację na poddaszu. Jest to zatem temat, od którego się nie ucieknie.

biuro architektoniczne poznań

Wszystkie przegrody zewnętrzne znajdują się między strefami o różnej temperaturze. Kiedy w sezonie grzewczym utrzymujemy temperaturę wewnątrz budynku na poziomie 20°C, na dworze może spadać poniżej zera. Ta różnica powoduje, że gdzieś w środku przegrody (np. w dachu) dochodzi to tak zwanego punktu rosy. W tym miejscu para wodna skrapla się. Biuro architektoniczne Poznań informuje, że celem projektu jest by to zjawisko występowało na paroizolacji. Dzięki temu wilgoć nie przechodzi wgłąb ściany czy dachu.

biuro architektoniczne poznań

Zawilgocenie niesie ze sobą szereg niekorzystnych zjawisk: wywołuje pleść oraz sprzyja rozwojowi grzybów (co ma wpływ na zdrowie mieszkańców), izolacja termiczna traci swoje właściwości i przestaje spełniać swoją funkcję, konstrukcja drewniana gnije, stalowa koroduje, a w końcu odpadają również tynki. Dobrze zaprojektowana paroizolacja minimalizuje straty oraz niweluje potrzebę ciągłego remontowania.

biuro architektoniczne poznań

przewiew

Drugim, niezwykle istotnym zadaniem paroizolacji jest zapobieganie zjawisku przewiewu. Różnica temperatur w środku budynku oraz na zewnątrz powoduje różnicę ciśnień. Jeśli w przegrodzie pojawi się nawet mała szpara, ciepło będzie szybko przez nią uciekało. Biuro architektoniczne Poznań ostrzega, że w tych miejscach skrapla się para wodna, zbiera wilgoć, która wywołuje zacieki. Para jest gazem, który bezlitośnie wykorzysta nawet najmniejszą lukę. Jak zatem uchronić się przed niepożądanymi szparami?

biuro architektoniczne poznań

błędy w montażu

Biuro architektoniczne Poznań prezentuje szereg defektów, na które trzeba zwrócić uwagę, podczas montażu paroizolacji. Pierwszym błędem jest stosowanie i montaż izolacji wbrew zaleceniom producenta. Drugim jest zapominanie lub stosowanie zbyt małych zakładek podczas montażu. Zakładki powinny wynosić około 15 cm, dzięki czemu unikamy mostków termicznych. Dużą uwagę trzeba zwrócić na punkty styku z innymi elementami. Takie punkty newralgiczne w izolacji muszą być szczelne. W takich miejscach powinno się stosować specjalną masę uszczelniająco-klejącą. Owa masa jest odporna na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV oraz nie zawiera rozpuszczalników. Innym błędem jest zapomnienie o szczelinie wentylacyjnej między paroizolacją, a płytą gipsowo-kartonową. Po poprawnym zamontowaniu izolacji wciąż trzeba zwrócić uwagę, żeby nie doszło do uszkodzenia folii w dalszych pracach budowlanych. Wszelkie uszkodzenia trzeba natychmiast naprawić taśmą naprawczą.

biuro architektoniczne poznań

Paroizolacja, choć to bardzo cienki materiał, pełni bardzo ważną rolę w budynku. Chroni przed zawilgoceniem warstw przegród zewnętrznych oraz przewiewem. Żeby uchronić przed remontami oraz zbędnymi kosztami biuro architektoniczne Poznań przypomina, że w pomieszczeniach z paroizolacją muszą być dobrze dobrane materiały termoizolacyjne, poprawnie działająca wentylacja, a także profesjonalny montaż.

biuro architektoniczne poznań

Jeśli Państwu przypadł do gustu ten artykuł, polecamy również lekturę innych tekstów z cyklu zaklinacze przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *