poradnik

Mówimy jak dobrać dywan do wnętrza

biuro projektowe poznań

Dobrze zaprojektowane wnętrze łączy w sobie wiele czynników. Biuro projektowe Poznań przygląda się jednemu z nich i mówi:

jaki dobrać dywan do wnętrza.

Wybranie odpowiedniej wykładziny do pomieszczenia, nie jest rzeczą łatwą i wymaga przemyślenia. Na rynku dostępna jest bogata gama dywanów w różnych kolorach, deseniach, materiałach oraz w dowolnej wielkości. Ta ilość może spowodować mały zawrót głowy, przez co trudno jest się zdecydować na konkretne rozwiązania. Biuro projektowe Poznań przypatruje się każdemu z nich:

biuro projektowe poznań

kolor

Jest to bez wątpienia pierwszy czynnik, którym się kierujemy dobierając odpowiedni dywan do wnętrza. Wybierając kolor trzeba wziąć pod uwagę kolorystykę mebli i ścian. Dywan powinien mieć tę samą barwę, ale w innym nasyceniu. Jeśli jest potrzeba zagraniem kolorem kontrastującym, warto skorzystać z koła barw. Znajdziemy w ten sposób odcienie dopełniające, komponujące się z wyposażeniem. Pamiętajmy, że jasny dywan będzie powiększał optycznie pokój.

biuro projektowe poznań

 

deseń

Gdy jest mowa o kolorystyce warto przeanalizować dywany z deseniem. Biuro projektowe Poznań zwraca uwagę, iż ciekawy wzór może idealnie dopełnić charakter wnętrza. Zasada w doborze deseniu jest prosta. Im więcej elementów w wyposażeniu pomieszczenia, tym trzeba wybrać materiał z mało szczegółowym motywem. Gdy pokój nie jest obficie wyposażony to analogicznie warto dobrać dywan z bogatymi zdobieniami. Jeśli nie planujemy położenia dywanu po środku salonu, unikajmy materiału z symetrią skupiającą się na punkcie. Zaburzy to całą aranżację pokoju i niepotrzebnie stworzy z dywanu dominantę przykuwającą uwagę.

biuro projektowe poznań

materiał

Istnieje bardzo dużo różnorodnych materiałów, z których wykonane są dywany, jednak najogólniej ze względu na zastosowane tworzywo, można podzielić je na naturalne oraz syntetyczne. W tej pierwszej grupie najpopularniejsze są wełniane, które charakteryzują się świetną izolacją akustyczną (kapitalny pomysł dla ludzi mieszkających w blokach) oraz tworzeniem własnego mikroklimatu w pomieszczeniu (ze względu na pochłanianie i uwalnianie wilgoci). Dywany z tworzywa sztucznego są świetną alternatywą dla alergików. Oprócz tego są wytrzymałe, odporne na plamy, wilgoć i przetarcia, a także nie są atakowane przez mole. W doborze materiału ważną informacją jest, czy w domu posiadamy psa albo kota. Zostawiana na meblach sierść naszych pupili z góry narzuca jaki dywan trzeba dobrać: gładki lub z krótkim runem. W domu bez zwierząt mamy więcej możliwości. W sypialni świetnie sprawdza się dywan typu „shaggy” z długim i grubym runem. Taki materiał miło wita bose stopy o poranku. W przedpokoju i pokoju dziecięcym warto pomyśleć o dywanie z krótkim runem, wytrzymałym oraz odpornym na plamy.

biuro projektowe poznań

wielkość

Jest to kolejny aspekt doboru dywanu do pomieszczeń, często bagatelizowany. Zdarzają się sytuacje, gdy ktoś decyduje się na zakup ze względu na wzór, kolor, czy materiał, godząc się równocześnie na nieodpowiedni rozmiar. Za duży dywan może utrudnić sposób użytkowania pomieszczeń. Zanim pojedziemy do sklepu warto się przygotować i sprawdzić w jakich proporcjach dywan nas interesuje. Biuro projektowe Poznań mówi jak to zrobić. W pokojach, w których dywan ma zakrywać znaczną część podłogi, musi odstawać około 90 cm. od drzwi, aby te można było swobodnie otwierać. W korytarzu chodnik powinien być około 10 cm. węższy oraz 50 cm. krótszy od długości pomieszczenia. Szerokość powinna pozwolić na kroczenie po materiale dwoma stopami. Taki dywan może optycznie wydłużać korytarz, więc warto zastanowić się nad deseniem w poprzeczne pasy, które przestrzeń wizualnie skrócą.

biuro projektowe poznań

W doborze wielkości tekstyliów jest jeszcze jeden ważny aspekt, a mianowicie:

kompozycja

Dobierając dywan do jadalni pod stół lepiej dobrać kształt i proporcje do stojącego tam stołu. Materiał powinien wystawać około 120 cm. z każdej strony, żeby nie haczyć się, przy odsuwaniu krzesłeł. Podobna zasada ma zastosowanie w salonie. Lepiej, gdy dywan ulokowany jest centralnie pod stoliczkiem, o takiej wielkości, by sofa oraz fotele stały na nim co najmniej dwoma nogami. Można również zastosować mniejszy rozmiar o kształcie i proporcjach stoliczka. W sypialni reguła dotycząca kompozycji polega na tym, żeby nie stawać bosymi stopami na podłodze. Można zastosować jeden duży dywan, wystający poza łóżko oraz szafki nocne, lub dwa mniejsze, które w praktyce ułatwiają odkurzanie.

biuro projektowe poznań

Jak widać ilość dywanów jest bardzo duża. Różnią się między sobą kolorem, deseniem, materiałem czy kształtem. Biuro projektowe Poznań radzi, by dywan dopasowywać na końcu procesu projektowania wnętrza. Unikniemy tym samym takiej sytuacji, w której zły dobór wyposażenia będzie nam utrudniać życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *