poradnik

Zaklinacze przestrzeni: czy inteligentny dom to już standard?

biuro projektowe poznań

Architektura i budownictwo to dwie branże, które nieustannie się rozwijają. Pojawiają się nowe materiały, ciekawe rozwiązania konstrukcyjne, a wszystko po to, aby zwiększyć udogodnienia dla potencjalnych użytkowników. Nie dziwi zatem zjawisko automatyzowania budynków. Coraz częściej dyskutuje się na temat różnych urządzeń, dzięki którym możemy kontrolować poszczególne funkcje domu. Biuro projektowe Poznań easy project wyjaśnia:

czy inteligentny dom to już standard?

Automatyka budowlana BMS (Building Management System) to inaczej System Zarządzania Budynkiem. Pierwotnie wykorzystywany był w budynkach biurowych klasy A. Z czasem technologia ta została rozpowszechniona w budynkach mieszkalnych. Dzięki BMS możemy w sposób zdalny kontrolować m.in. oświetlenie, temperaturę, rolety, a nawet zabezpieczenia antywłamaniowe. O budynku z takim systemem mówi się potocznie: „inteligentny dom”. Kolejne firmy proponują swoje autorskie rozwiązania, a ich kolejne produkty umożliwiają większą kontrolę nad domem. Dla niektórych będzie to zbędny wydatek, jednak nowe możliwości jakie dają te gadżety sprawiają, iż inteligentne domy są coraz popularniejsze.

biuro projektowe poznań

Biuro projektowe Poznań informuje, że niektóre technologie i udogodnienia trzeba przemyśleć już na etapie projektowania domu. Warto porozmawiać z architektem o swoich potrzebach, ponieważ niektóre systemy wymagają dodatkowego okablowania, a np. zainstalowanie odkurzacza centralnego w dalszej fazie budowy będzie niezwykle kosztowne. Dobrze zorientowany na rynku projektant będzie w stanie zaproponować optymalne rozwiązania. Istnieją już systemy, które wykorzystują urządzenia bezprzewodowe, pracujące w technologii Z-wave. Dzięki nim można zoptymalizować gotowy już budynek. Ich zaletą jest również łatwy montaż i instalacja przy remontach.

biuro projektowe poznań

Możliwości jakie dają inteligentne domy będą spełnieniem marzeń ludzi wychowanych na starych filmach S-F. Za pomocą smartfonu można zdalnie kontrolować ustawienie rolet, temperaturę pomieszczeń, oświetlenie, a także mieć wgląd w kamery. Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu możemy uprzyjemnić sobie romantyczną kolację, relaks po pracy, czy uciążliwy poranek. Z odrobiną wyobraźni można ułatwić sobie również inne czynności, np. czujniki ruchu i światła będą pomagać mniej zdolnym kierowcom w parkowaniu.

biuro projektowe poznań

Największą zaletą BMS jest kontrola zużywanej energii. Biuro projektowe Poznań przypomina, że m.in. niedługo zmienią się przepisy dotyczące energooszczędności domów. Inteligentne domy pozwalają na monitorowanie zużytej energii. Odpowiednio zaprogramowane będą „pilnować”, by w domu niepotrzebnie nie paliło się światło lub by grzejniki były wyłączone podczas wietrzenia. Jeśli wychodząc z domu zapomnimy wyłączyć jakiegoś urządzenia elektronicznego, to za pomocą smartfonu, możliwe będzie odłączenie go od prądu.

biuro projektowe poznań

Niektórzy zwolennicy Systemu Zarządzania Budynkiem cenią sobie zwiększenia bezpieczeństwa swojej rodziny. Na rynku dostępne są specjalne czujki wykrywające pożar, zalanie wodą, ulatniający się gaz czy nawet zbliżające się trzęsienie ziemi. Te urządzenia nie tylko poinformują właściciela o niebezpieczeństwie, ale również wdrożą procedurę ewakuacji, wyłączą gaz, wodę, a odpowiednio zaprogramowane mogą poinformować adekwatne służby.

biuro projektowe poznań

Nie jest to koniec udogodnień, jakie dają inteligentne domy. Dzięki BMS wiemy, gdzie aktualnie przebywają członkowie rodziny, ile osób odwiedziło pociechy podczas naszej nieobecności, a nawet przypilnują ogródek i w odpowiednim momencie podleją rośliny. System będzie dopasowywał warunki wewnątrz budynku do aktualnej pogody. Odpowiednio zaprogramowany będzie w stanie zamówić zakupy, zapłacić za nie oraz poinformować, gdy kurier podejdzie do drzwi.

biuro projektowe poznań

Inteligentne domy posiadają technologię, dzięki której czujemy się bezpieczniej, oszczędzamy czas, a nawet pieniądze. Nic więc dziwnego, że są popularne w Niemczech i coraz częściej pojawiają się w innych częściach Europy. Biuro projektowe Poznań uważa, że system Zarządzania Budynkiem jest to bez wątpienia wynalazek, który w przyszłości stanie się standardem również w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *